ABR-BWS1 1549DAWS840T0700 / 0660983
Product Description
Ceiling light from the ABR-BWS product family. Optical control via Louvre, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7120 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0660983 |
| GTIN | 4029299908824 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Sports and multipurpose halls |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1549 mm |
| Dimension B | 187 mm |
| Dimension H | 90 mm |
| Dimension A1 | 1250 mm |
| Net weight | 6.450 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 7 |
| Conductor cross-section | 1.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Impact resistance | IK10 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–32 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | Steel |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 54.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Louvre |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 7120 lm |
| Luminaire efficiency | 132 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 95.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 73.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Electrical connection
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0200255 -
ZIDV 58/5/1.5 DURCHVERDR.
|
Through wiring, length 1700 mm, 5 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length |
|
|
0201202 -
ZIDV 58/3/1.5 DURCHVERDR.
|
Through wiring, length 1700 mm, 3 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length |
|
|
0200638 -
ZIDV 58/5/2.5 DURCHVERDR.
|
Through wiring, length 1700 mm, 5 x 2.5 mm², maximum 16 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length |
|
|
Housings, Covers, and Design
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
1207288 -
VLBKM 1500
|
Dummy cover made of extruded plastic, white. Length can be adjusted by sawing; length = 1.5 m |
|
|
1207289 -
VLBKM 4500
|
Dummy cover made of extruded plastic, white. Length can be adjusted by sawing; length = 4.5 m |
|
|
0205791 -
VLTE TRAGSCHIENEN ENDDECKEL
|
End cap for trunking, white, plastic, 1 piece |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0207868 -
TRAS-HD
|
Hanger with a diameter of 6.0 mm for ceiling mounting, 1 piece |
|
|
0207880 -
ZSP-SK-3M
|
Wire pendant loop clamp, diameter 2 mm, length 3 m, 1 piece, maximum load 45 kg |
|
|
0205222 -
VLTHDS AUFHÄNGER + HAKEN KURZ
|
Hanger for chain suspension, angled mounting, maximum 20 kg, 1 piece |
|
|
0207867 -
TRAS-HA
|
Chain hanger, adjustment nut, 1 piece, maximum 20 kg |
|
|
0205224 -
VLTHDB AUFHÄNGER
|
Ceiling fixture with cross screw for securing, maximum 20 kg, 1 piece |
|
|
0205887 -
VLBP
|
Plate with eyelet for ceiling fixture, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
0205888 -
VLKH
|
Snap hook, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
|
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m |
|
|
0205761 -
VLTLI
|
Internal cable clips, 10 pieces |
|
|
0207870 -
TRAS-B
|
Lighting fixture mount for surface-mounted luminaires on the TRAS trunking |
|
|
1205260 -
VLTB LEUCHTENBEFESTIGER
|
Light fixture bracket for VLTO and VL2TM LINIA EVO trunking, M5 screw, maximum 20 kg, 1 piece |
|
|
0200223 -
TRA 002 M5X20
|
Light fixture hanger, swing hook M5x20, galvanised steel |
|
|
0208347 -
VLSPSO-KH
|
Tension clamp with eyelets and carabiner, adjustment range 50 mm, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
0207851 -
TRAS 3000
|
Trunking, length 3 m, galvanised steel, weight 3.9 kg |
|
|
0207852 -
TRAS 4500
|
Trunking, length 4.5 m, galvanised steel, weight 5.9 kg |
|
|
1500004 -
VLTO 581
|
Trunking, 1-length, L=1537 mm, without through wiring, white |
|
|
1500005 -
VLTO 582
|
Trunking, 2-length, L=3074 mm, without through wiring, white |
|
|
1500006 -
VLTO 583
|
Trunking, 3-length, L=4611 mm, without through wiring, white |
|
|
0207944 -
TRAS-HAS
|
Hanger for diagonal chain suspension, TRAS trunking |
|
|
1205790 -
VLTV TRAGSCHIENENVERBINDER
|
Trunking connectors IP20 and IP54, 1 piece |
|
|
0206548 -
VLTVA TRAGSCHIENENVERBINDER
|
External trunking connector, for IP20 |
|
|
0207860 -
TRAS-V
|
Trunking connector for TRAS, 1 piece |
|
|
0200252 -
TRA 132 TRAVERSE- ABR/EBR 2..
|
Bracket for ABR/EBR (2-lamp), mounting spacing 132 mm + 149 mm |
|
|
0200253 -
TRA 298 TRAVERSE- ABR/EBR 3..
|
Crossbar for ABR/EBR, 3-lamp, mounting distance 298 mm |
|
|
0200256 -
TRA 435 TRAVERSE- ABR/EBR 4..
|
Crossbar for ABR/EBR, 4-lamp, mounting spacing 435 mm |
|
|
0206905 -
VLG-KB
|
Spring steel outer clamp for the dummy cover of the VLT trunking, white |
|
|
Mounting and Fastening (ball resistant)
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0207083 -
TRAS-AB
|
Mounting plate for ball resistant mounting of TRAS-A |
|
|
0207853 -
TRAS-A 1500
|
TRAS cover, L = 1.5 m, galvanised, ball resistant with TRAS-AB |
|
|
| Item number - Bezeichnung | Length | Colour temperature | Characteristic | ||
| 1204844LE - RSM-L 1440-840M1000 LE | 1440 | 4000 K | matt |
|
|
Ceiling light from the ABR-BWS product family. Optical control via Louvre, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7120 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0660983 |
| GTIN | 4029299908824 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Sports and multipurpose halls |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1549 mm |
| Dimension B | 187 mm |
| Dimension H | 90 mm |
| Dimension A1 | 1250 mm |
| Net weight | 6.450 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 7 |
| Conductor cross-section | 1.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Impact resistance | IK10 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–32 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | Steel |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 54.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Louvre |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 7120 lm |
| Luminaire efficiency | 132 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 95.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 73.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Electrical connection
0200255 -
ZIDV 58/5/1.5 DURCHVERDR.
Through wiring, length 1700 mm, 5 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length
0201202 -
ZIDV 58/3/1.5 DURCHVERDR.
Through wiring, length 1700 mm, 3 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length
0200638 -
ZIDV 58/5/2.5 DURCHVERDR.
Through wiring, length 1700 mm, 5 x 2.5 mm², maximum 16 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length
Housings, Covers, and Design
1207288 -
VLBKM 1500
Dummy cover made of extruded plastic, white. Length can be adjusted by sawing; length = 1.5 m
1207289 -
VLBKM 4500
Dummy cover made of extruded plastic, white. Length can be adjusted by sawing; length = 4.5 m
Mounting and Fastening
0205222 -
VLTHDS AUFHÄNGER + HAKEN KURZ
Hanger for chain suspension, angled mounting, maximum 20 kg, 1 piece
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m
1205260 -
VLTB LEUCHTENBEFESTIGER
Light fixture bracket for VLTO and VL2TM LINIA EVO trunking, M5 screw, maximum 20 kg, 1 piece
0208347 -
VLSPSO-KH
Tension clamp with eyelets and carabiner, adjustment range 50 mm, maximum load 20 kg, 1 piece
0200252 -
TRA 132 TRAVERSE- ABR/EBR 2..
Bracket for ABR/EBR (2-lamp), mounting spacing 132 mm + 149 mm
Mounting and Fastening (ball resistant)
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
