ABRF-R4X055/15ND-SM-SET / 0650206//676
Product Description
Ceiling light from the ABRF product family. Optical control via Louvre, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps R-TUBE installed, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7170 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Long sides straight. Single mounting. Ceiling mounting with enclosed accessories or pendant mounting with accessories ZUSP, ZUSPE or ZUSPH. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0650206//676 |
| GTIN | 4029299451788 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 599 mm |
| Dimension B | 599 mm |
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension A1 | 390 mm |
| Dimension A2 | 390 mm |
| Net weight | 3.900 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | Aluminium |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 60.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Louvre |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 7170 lm |
| Luminaire efficiency | 120 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0204332 -
ZDBE
|
Square canopy, white, for wire pendant mounting, ZUSP and UKNS |
|
|
0203580 -
ZAL 5X0.75/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 5 x 0.75 mm², 1.5 m |
|
|
0203579 -
ZAL 3X0.75/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 3 x 0.75 mm², 1.5 m |
|
|
0204845 -
ZIDV 18/3/1.5 DURCHVERDR.
|
Through wiring, length 750 mm, 3 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 550 mm in length |
|
|
0215951 -
ZUSP SEILPENDEL UNIV. 5M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 5 m, 1 piece |
|
|
0201239 -
ZUSP SEILPENDEL UNIV. 1.5M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0215950 -
ZUSP SEILPENDEL UNIV. 3M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 3 m, 1 piece |
|
|
0205017 -
ZSP /AUTOM.-KLEMME 1.5M
|
Wire pendant, ceiling fixture, wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces |
|
|
0205018 -
ZSPS SCHRAUBKLEMME 1.5M
|
Wire pendant, ceiling fixture, manual wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces |
|
|
0205019 -
ZUSPH AUTOM.-KLEMME 1.5M
|
Wire pendant, round canopy, white, wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
| Item number - Bezeichnung | Length | Colour temperature | Characteristic | ||
| 1205402LF - R-TUBE-G2 055-840M0225 LF | 549 | 4000 K | matt |
|
|
Ceiling light from the ABRF product family. Optical control via Louvre, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps R-TUBE installed, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7170 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Long sides straight. Single mounting. Ceiling mounting with enclosed accessories or pendant mounting with accessories ZUSP, ZUSPE or ZUSPH. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0650206//676 |
| GTIN | 4029299451788 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 599 mm |
| Dimension B | 599 mm |
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension A1 | 390 mm |
| Dimension A2 | 390 mm |
| Net weight | 3.900 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | Aluminium |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 60.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Louvre |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 7170 lm |
| Luminaire efficiency | 120 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
0204845 -
ZIDV 18/3/1.5 DURCHVERDR.
Through wiring, length 750 mm, 3 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 550 mm in length
0201239 -
ZUSP SEILPENDEL UNIV. 1.5M
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 1.5 m, 1 piece
0205017 -
ZSP /AUTOM.-KLEMME 1.5M
Wire pendant, ceiling fixture, wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces
0205018 -
ZSPS SCHRAUBKLEMME 1.5M
Wire pendant, ceiling fixture, manual wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
