ABRFB-R2X115/30DA-SM / 0660009
Product Description
Ceiling light from the ABRFB product family. Optical control via Louvre, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7860 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Single or continuous luminaire mounting. Ceiling mounting with enclosed accessories or pendant mounting with corresponding fixing kits (see accessories). With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
Order Information
| Item number | 0660009 |
| GTIN | 4029299421316 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1180 mm |
| Dimension B | 131 mm |
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension A1 | 900 mm |
| Dimension AB | 1180 mm |
| Dimension AE | 1100 mm |
| Net weight | 3.250 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | Aluminium |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 68.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Louvre |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 7860 lm |
| Luminaire efficiency | 116 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0200255 -
ZIDV 58/5/1.5 DURCHVERDR.
|
Through wiring, length 1700 mm, 5 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length |
|
|
0201202 -
ZIDV 58/3/1.5 DURCHVERDR.
|
Through wiring, length 1700 mm, 3 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length |
|
|
0215933 -
UKNA-ABRFB
|
ABRFB universal junction adapter with through wiring, white |
|
|
0203581 -
ABRFBE LEUCHTENSTIRNTEIL
|
End cap ABRFB, ABRFBI, white, steel, 1 piece |
|
|
0203584 -
ABRFBKE LEUCHTENSTIRNTEIL
|
End cap ABRFB, ABRFBI, white, plastic, 1 piece |
|
|
0203585 -
ABRFBKN
|
Junction point for ABRFB, ABRFBI |
|
|
0203586 -
ABRFBKNE KNOTENSTIRNTEIL
|
Front hairband, 1 piece |
|
|
0201619 -
ZSPH
|
Wire pendant, round canopy, white, wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0205027 -
ZSPHS MIT SCHRAUBKLEMME 1.5M
|
Wire pendant, round canopy, white, manual wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0203537 -
ZSPTS SEILPENDEL TRAPEZ 1.5M
|
Y-wire pendant, ceiling fixture, manual wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0202926 -
ZSPTSE BALDACHIN+SEILP. 1.5M
|
Wire pendant with square canopy, white, wire clamp, 1.5 m |
|
|
0202927 -
ZSPTSH BALDACHIN+SEILP. 1.5M
|
Wire pendant with semi-circular canopy, white, wire clamp, 1.5 m |
|
|
0203579 -
ZAL 3X0.75/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 3 x 0.75 mm², 1.5 m |
|
|
0203580 -
ZAL 5X0.75/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 5 x 0.75 mm², 1.5 m |
|
|
0207977 -
ZAL 3X1.5/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 3 x 1.5 mm², 1.5 m |
|
|
0207978 -
ZAL 5X1.5/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 5 x 1.5 mm², 1.5 m |
|
|
0203253 -
UKN
|
Universal junction, diameter 1120 mm, H = 60 mm, white, 1 piece |
|
|
0210958 -
UKNS 1.5M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0215942 -
UKNS 3.0M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 3 m, 1 piece |
|
|
0215943 -
UKNS 5.0M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 5 m, 1 piece |
|
|
0202867 -
ZSPE
|
Wire pendant, square canopy, white, wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0202879 -
UKNSE SEILP.KLEMME+BALD1.5M
|
Wire pendant with square canopy, white, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0208105 -
UKND
|
Ceiling fixture for universal junctions |
|
|
0204332 -
ZDBE
|
Square canopy, white, for wire pendant mounting, ZUSP and UKNS |
|
|
0210959 -
UKNSB SEILP.KLEMME+BALD. 1.5M
|
Round wire pendant with canopy, white, wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0205018 -
ZSPS SCHRAUBKLEMME 1.5M
|
Wire pendant, ceiling fixture, manual wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces |
|
|
0205017 -
ZSP /AUTOM.-KLEMME 1.5M
|
Wire pendant, ceiling fixture, wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces |
|
|
| Item number - Bezeichnung | Length | Colour temperature | Characteristic | ||
| 0206601LF - R-TUBE 115-840M0500 LF | 1149 | 4000 K | matt |
|
|
| 0206620LF - R-TUBE 115-830M0450 LF | 1149 | 3000 K | matt |
|
|
| 0206707LF - R-TUBE 115-865M0500 LF | 1149 | 6500 K | matt |
|
|
| 1206575LF - R-TUBE-G2 115-830M0300 LF | 1149 | 3000 K | matt |
|
|
| 1206576LF - R-TUBE-G2 115-840M0300 LF | 1149 | 4000 K | matt |
|
|
| 1206722LF - R-TUBE-G2 115-865M0300 LF | 1149 | 6500 K | matt |
|
|
Ceiling light from the ABRFB product family. Optical control via Louvre, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7860 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Single or continuous luminaire mounting. Ceiling mounting with enclosed accessories or pendant mounting with corresponding fixing kits (see accessories). With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
Order Information
| Item number | 0660009 |
| GTIN | 4029299421316 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1180 mm |
| Dimension B | 131 mm |
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension A1 | 900 mm |
| Dimension AB | 1180 mm |
| Dimension AE | 1100 mm |
| Net weight | 3.250 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | Aluminium |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 68.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Louvre |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 7860 lm |
| Luminaire efficiency | 116 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
0200255 -
ZIDV 58/5/1.5 DURCHVERDR.
Through wiring, length 1700 mm, 5 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length
0201202 -
ZIDV 58/3/1.5 DURCHVERDR.
Through wiring, length 1700 mm, 3 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length
0205027 -
ZSPHS MIT SCHRAUBKLEMME 1.5M
Wire pendant, round canopy, white, manual wire clamp, 1.5 m, 1 piece
0203537 -
ZSPTS SEILPENDEL TRAPEZ 1.5M
Y-wire pendant, ceiling fixture, manual wire clamp, 1.5 m, 1 piece
0202927 -
ZSPTSH BALDACHIN+SEILP. 1.5M
Wire pendant with semi-circular canopy, white, wire clamp, 1.5 m
0210959 -
UKNSB SEILP.KLEMME+BALD. 1.5M
Round wire pendant with canopy, white, wire clamp, 1.5 m, 1 piece
0205018 -
ZSPS SCHRAUBKLEMME 1.5M
Wire pendant, ceiling fixture, manual wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces
0205017 -
ZSP /AUTOM.-KLEMME 1.5M
Wire pendant, ceiling fixture, wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
