ABRFB1480DAWS840MRM0650 / 0667746
Product Description
Ceiling light from the ABRFB product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 6300 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Single or continuous luminaire mounting. Ceiling mounting with enclosed accessories or pendant mounting with corresponding fixing kits (see accessories). With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0667746 |
| GTIN | 4029299557190 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1480 mm |
| Dimension B | 131 mm |
| Dimension H | 59 mm |
| Dimension A1 | 1200 mm |
| Dimension AB | 1480 mm |
| Dimension AE | 1400 mm |
| Net weight | 4.500 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PC structured |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 50.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 6300 lm |
| Luminaire efficiency | 126 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0203537 -
ZSPTS SEILPENDEL TRAPEZ 1.5M
|
Y-wire pendant, ceiling fixture, manual wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0201619 -
ZSPH
|
Wire pendant, round canopy, white, wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0205027 -
ZSPHS MIT SCHRAUBKLEMME 1.5M
|
Wire pendant, round canopy, white, manual wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0203581 -
ABRFBE LEUCHTENSTIRNTEIL
|
End cap ABRFB, ABRFBI, white, steel, 1 piece |
|
|
0203586 -
ABRFBKNE KNOTENSTIRNTEIL
|
Front hairband, 1 piece |
|
|
0203584 -
ABRFBKE LEUCHTENSTIRNTEIL
|
End cap ABRFB, ABRFBI, white, plastic, 1 piece |
|
|
0215933 -
UKNA-ABRFB
|
ABRFB universal junction adapter with through wiring, white |
|
|
0210958 -
UKNS 1.5M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0215942 -
UKNS 3.0M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 3 m, 1 piece |
|
|
0215943 -
UKNS 5.0M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 5 m, 1 piece |
|
|
0205017 -
ZSP /AUTOM.-KLEMME 1.5M
|
Wire pendant, ceiling fixture, wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces |
|
|
0205018 -
ZSPS SCHRAUBKLEMME 1.5M
|
Wire pendant, ceiling fixture, manual wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces |
|
|
0202926 -
ZSPTSE BALDACHIN+SEILP. 1.5M
|
Wire pendant with square canopy, white, wire clamp, 1.5 m |
|
|
0203585 -
ABRFBKN
|
Junction point for ABRFB, ABRFBI |
|
|
0203580 -
ZAL 5X0.75/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 5 x 0.75 mm², 1.5 m |
|
|
0203579 -
ZAL 3X0.75/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 3 x 0.75 mm², 1.5 m |
|
|
0207977 -
ZAL 3X1.5/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 3 x 1.5 mm², 1.5 m |
|
|
0207978 -
ZAL 5X1.5/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 5 x 1.5 mm², 1.5 m |
|
|
0203253 -
UKN
|
Universal junction, diameter 1120 mm, H = 60 mm, white, 1 piece |
|
|
0210959 -
UKNSB SEILP.KLEMME+BALD. 1.5M
|
Round wire pendant with canopy, white, wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0202867 -
ZSPE
|
Wire pendant, square canopy, white, wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0202927 -
ZSPTSH BALDACHIN+SEILP. 1.5M
|
Wire pendant with semi-circular canopy, white, wire clamp, 1.5 m |
|
|
0208105 -
UKND
|
Ceiling fixture for universal junctions |
|
|
0204332 -
ZDBE
|
Square canopy, white, for wire pendant mounting, ZUSP and UKNS |
|
|
0202879 -
UKNSE SEILP.KLEMME+BALD1.5M
|
Wire pendant with square canopy, white, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0209408 -
ZEW
|
Release tool for easy opening of the luminaire |
|
|
Ceiling light from the ABRFB product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 6300 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Single or continuous luminaire mounting. Ceiling mounting with enclosed accessories or pendant mounting with corresponding fixing kits (see accessories). With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0667746 |
| GTIN | 4029299557190 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1480 mm |
| Dimension B | 131 mm |
| Dimension H | 59 mm |
| Dimension A1 | 1200 mm |
| Dimension AB | 1480 mm |
| Dimension AE | 1400 mm |
| Net weight | 4.500 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PC structured |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 50.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 6300 lm |
| Luminaire efficiency | 126 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
0203537 -
ZSPTS SEILPENDEL TRAPEZ 1.5M
Y-wire pendant, ceiling fixture, manual wire clamp, 1.5 m, 1 piece
0205027 -
ZSPHS MIT SCHRAUBKLEMME 1.5M
Wire pendant, round canopy, white, manual wire clamp, 1.5 m, 1 piece
0205017 -
ZSP /AUTOM.-KLEMME 1.5M
Wire pendant, ceiling fixture, wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces
0205018 -
ZSPS SCHRAUBKLEMME 1.5M
Wire pendant, ceiling fixture, manual wire clamp, 1.5 m, 1 set = 2 pieces
0210959 -
UKNSB SEILP.KLEMME+BALD. 1.5M
Round wire pendant with canopy, white, wire clamp, 1.5 m, 1 piece
0202927 -
ZSPTSH BALDACHIN+SEILP. 1.5M
Wire pendant with semi-circular canopy, white, wire clamp, 1.5 m
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
