ADLR 150/1100-840 W / 0322068
Product Description
Downlight from the ADLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 1160 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. The luminaire is intended for individual mounting on the ceiling. Screws and the like must be procured on site. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0322068 |
| GTIN | 4029299572841 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension H | 160 mm |
| Dimension D | 150 mm |
| Dimension D2 | 150 mm |
| Dimension A1 | 130 mm |
| Net weight | 1.295 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 8.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | white |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 1160 lm |
| Luminaire efficiency | 145 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
| 0208860 - DR150-SOM-K-D-W | Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 150 mm |
|
|
0202682 -
DR150-SPM-G-SB-W
|
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, with a white decorative ring, for Downlight 150 |
|
|
0202928 -
ZES EBD 150-235/80
|
Fixing kit EBD 150-235, for ceiling thicknesses up to 80 mm |
|
|
0202782 -
PES EBD. 150/100/200
|
Panel mounting kit for Modules 100 and 200 for the EBD 150 downlight |
|
|
0202783 -
PES EBD. 150/150
|
Panel mounting kit Module 150 for EBD 150 downlight |
|
|
0202691 -
DR150-RM-G-SB-W
|
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring, for Downlight 150 |
|
|
| 0208872 - DR150-ASLP-K-D-W | Asymmetric optical control suitable for the EDLR 150/...SMT downlight |
|
|
0202738 -
DR150-SO-G-D-W
|
White decorative ring, opal float glass panel for Downlight 150 |
|
|
| 0202496 - ZV-EDLR-T60 | Fresnel lens for LED board, transparent PC, 60° beam angle |
|
|
0202674//636 -
DR150-DR-K-ES
|
Brushed stainless steel decorative ring for Downlight 150 |
|
|
0202674RAL -
DR150-DR-K-RAL
|
Decorative ring painted plastic, optional RAL colour |
|
|
0202674//634 -
DR150-DR-K-AL
|
Brushed aluminium decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202674 -
DR150-DR-K-W
|
White plastic decorative ring for Downlight 150 |
|
|
0202919 -
VP EBD. 150-625
|
Reinforcement panel for non-rigid slabs, Module 625 |
|
|
0202792 -
VP EBD. 150-600
|
Reinforcement panel for non-rigid slabs, Module 600 |
|
|
0202733 -
DR150-SM-G-D-W
|
Decorative disc of float glass, frosted with a white decorative ring for the Downlight 150 |
|
|
0202718 -
DR150-SBDR-G-SB-W
|
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), printed, with a white decorative ring, for Downlight 150 |
|
|
| 0204861 - DR150-SM-K-D-W | Satin-finished panel, white PC decorative ring for downlight Ø 150 mm |
|
|
0202700 -
DR150-SPMA-G-SB-W
|
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the outside, with a white decorative ring, for Downlight 150 |
|
|
| 0209006 - DR150-MPS-K-D-W | Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 150 mm |
|
|
0204883 -
DR150-MPS-G-D-W
|
White decorative ring with microprism panel for EBD/ABD 150 |
|
|
| 0208865 - DR150-DPO-K-D-W | Opal microprism panel, white PC decorative ring for downlight Ø 150 mm |
|
|
| 0202900 - PES EBD... UGEBD | Mounting bracket for UGEBD gear tray in conjunction with PES EBD... |
|
|
0201069 -
UGEBD ... -UR
|
Changeover relay for EBD... (not HIT configuration) |
|
|
Downlight from the ADLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 1160 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. The luminaire is intended for individual mounting on the ceiling. Screws and the like must be procured on site. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0322068 |
| GTIN | 4029299572841 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension H | 160 mm |
| Dimension D | 150 mm |
| Dimension D2 | 150 mm |
| Dimension A1 | 130 mm |
| Net weight | 1.295 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 8.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | white |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 1160 lm |
| Luminaire efficiency | 145 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 150 mm
0202682 -
DR150-SPM-G-SB-W
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, with a white decorative ring, for Downlight 150
0202691 -
DR150-RM-G-SB-W
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring, for Downlight 150
0202733 -
DR150-SM-G-D-W
Decorative disc of float glass, frosted with a white decorative ring for the Downlight 150
0202718 -
DR150-SBDR-G-SB-W
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), printed, with a white decorative ring, for Downlight 150
0202700 -
DR150-SPMA-G-SB-W
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the outside, with a white decorative ring, for Downlight 150
Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 150 mm
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
