ADLR 195/2000-840 SMB / 0321918
Product Description
Downlight from the ADLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 1930 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP40. The luminaire is intended for individual mounting on the ceiling or with accessories for suspension. Screws and the like must be procured on site. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 230 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0321918 |
| GTIN | 4029299468533 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension H | 194 mm |
| Dimension D | 195 mm |
| Dimension D2 | 195 mm |
| Dimension A1 | 144 mm |
| Dimension A2 | 125 mm |
| Dimension DA | 166 mm |
| Net weight | 2.590 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP40 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 230–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 16.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 1930 lm |
| Luminaire efficiency | 121 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Housings, Covers, and Design
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0202863 -
DR195-SK-G-D-W
|
White decorative ring, clear float glass panel for Downlight 195 |
|
|
0204884 -
DR195-MPS-G-D-W
|
Decorative glass panel: float glass with microprisms and a white decorative ring for Downlight 195 |
|
|
0202675RAL633 -
DR195-DR-K-B-RAL
|
Decorative ring PC w. steel cover ring, optional RAL colour |
|
|
0202675//636 -
DR195-DR-K-ES
|
Brushed stainless steel decorative ring for Downlight 195 |
|
|
0202675RAL -
DR195-DR-K-RAL
|
Decorative ring, plastic coated, colour per choice from RAL colour chart |
|
|
0202675//609 -
DR195-DR-K-SG
|
Decorative ring in polished silver aluminium for Downlight 195 |
|
|
0202739 -
DR195-SO-G-D-W
|
White decorative ring, opal float glass panel for Downlight 195 |
|
|
0202692 -
DR195-RM-G-SB-W
|
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring for the 195 downlight |
|
|
| 0208861 - DR195-SOM-K-D-W | Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 195 mm |
|
|
0202734 -
DR195-SM-G-D-W
|
Decorative disc made of float glass, frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 195 |
|
|
Lighting Technology and Optics
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0202496 - ZV-EDLR-T60 | Fresnel lens for LED board, transparent PC, 60° beam angle |
|
|
| 0208873 - DR195-ASLP-K-D-W | Asymmetric optical control suitable for the EDLR 195/...SMT downlight |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0201239 -
ZUSP SEILPENDEL UNIV. 1.5M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0208087 -
ZSP-1P-ABD 1.5M
|
Wire pendant for ABD, 1.5 m, 1 piece |
|
|
Safety and Security
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0202802//708 - DR195-HWNR8-K-D-W | Sign number 8 with a white decorative ring for downlight 195 |
|
|
| 0202802//711 - DR195-HWNR11-K-D-W | Sign number 11 with white decorative ring for downlight 195 |
|
|
0202802//724 -
DR195-HWNR24-K-D-W
|
Sign number 24 with a white decorative ring for downlight 195 |
|
|
| 0202802//712 - DR195-HWNR12-K-D-W | Sign number 12 with white decorative ring for downlight 195 |
|
|
| 0202802//704 - DR195-HWNR4-K-D-W | Sign number 4 with white decorative ring for downlight 195 |
|
|
| 0202802//705 - DR195-HWNR5-K-D-W | Sign number 5 with white decorative ring for downlight 195 |
|
|
Downlight from the ADLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 1930 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP40. The luminaire is intended for individual mounting on the ceiling or with accessories for suspension. Screws and the like must be procured on site. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 230 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0321918 |
| GTIN | 4029299468533 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension H | 194 mm |
| Dimension D | 195 mm |
| Dimension D2 | 195 mm |
| Dimension A1 | 144 mm |
| Dimension A2 | 125 mm |
| Dimension DA | 166 mm |
| Net weight | 2.590 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP40 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 230–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 16.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 1930 lm |
| Luminaire efficiency | 121 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Housings, Covers, and Design
0204884 -
DR195-MPS-G-D-W
Decorative glass panel: float glass with microprisms and a white decorative ring for Downlight 195
0202675RAL -
DR195-DR-K-RAL
Decorative ring, plastic coated, colour per choice from RAL colour chart
0202692 -
DR195-RM-G-SB-W
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring for the 195 downlight
Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 195 mm
0202734 -
DR195-SM-G-D-W
Decorative disc made of float glass, frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 195
Lighting Technology and Optics
Mounting and Fastening
0201239 -
ZUSP SEILPENDEL UNIV. 1.5M
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 1.5 m, 1 piece
Safety and Security
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
