ADLR 235/3600-8TW SMB-DALI / 0336763
Product Description
Downlight from the ADLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, medium beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 2930 lm in light colour 8TW, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP40. The luminaire is intended for individual mounting on the ceiling or with accessories for suspension. Screws and the like must be procured on site. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0336763 |
| GTIN | 4029299544251 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension H | 228 mm |
| Dimension D | 235 mm |
| Dimension D2 | 235 mm |
| Dimension A1 | 178 mm |
| Dimension A2 | 155 mm |
| Dimension DA | 206 mm |
| Net weight | 2.590 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP40 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 23.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 16 |
| Rated luminous flux | 2930 lm |
| Luminaire efficiency | 127 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 3000–6500 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Housings, Covers, and Design
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0202676RAL -
DR235-DR-K-RAL
|
Decorative ring, plastic coated, colour per choice from RAL colour chart |
|
|
0202676RAL633 -
DR235-DR-K-B-RAL
|
Decorative ring PC w. steel cover ring, optional RAL colour |
|
|
0202749 -
DR235-HO-K-D-W
|
White decorative ring, opal-coloured domed art glass for Downlight 235 |
|
|
0204885 -
DR235-MPS-G-D-W
|
Microprism panel with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202676 -
DR235-DR-K-W
|
White plastic decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202735 -
DR235-SM-G-D-W
|
Decorative disc made of float glass, frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 235 |
|
|
0202740 -
DR235-SO-G-D-W
|
White decorative ring, opal float glass panel for Downlight 235 |
|
|
0202864 -
DR235-SK-G-D-W
|
White decorative ring, clear float glass panel for Downlight 235 |
|
|
0202693 -
DR235-RM-G-SB-W
|
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring for the Downlight 235 |
|
|
0202702 -
DR235-SPMA-G-SB-W
|
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 235 |
|
|
| 0208857 - DR235-DPS-K-D-W | Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 235 mm |
|
|
| 0209008 - DR235-MPS-K-D-W | Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 235 mm |
|
|
| 0208862 - DR235-SOM-K-D-W | Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 235 mm |
|
|
| 0208867 - DR235-DPO-K-D-W | Opal microprism panel, white PC decorative ring for downlight Ø 235 mm |
|
|
0202684 -
DR235-SPM-G-SB-W
|
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, with a white decorative ring for the Downlight 235 |
|
|
0202676//636 -
DR235-DR-K-ES
|
Brushed stainless steel decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202676//607 -
DR235-DR-K-SM
|
Matt silver aluminium decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202676//609 -
DR235-DR-K-SG
|
Decorative ring in polished silver aluminium for Downlight 235 |
|
|
Lighting Technology and Optics
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0202496 - ZV-EDLR-T60 | Fresnel lens for LED board, transparent PC, 60° beam angle |
|
|
| 0208874 - DR235-ASLP-K-D-W | Asymmetric optical control suitable for the EDLR 235/...SMT downlight |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0208087 -
ZSP-1P-ABD 1.5M
|
Wire pendant for ABD, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0201239 -
ZUSP SEILPENDEL UNIV. 1.5M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
Safety and Security
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0202803//708 - DR235-HWNR8-K-D-W | Sign number 8 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//705 - DR235-HWNR5-K-D-W | Sign number 5 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//701 - DR235-HWNR1-K-D-W | Sign number 1 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//704 - DR235-HWNR4-K-D-W | Sign number 4 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202803//724 -
DR235-HWNR24-K-D-W
|
Sign number 24 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//711 - DR235-HWNR11-K-D-W | Sign number 11 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//712 - DR235-HWNR12-K-D-W | Sign number 12 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
Downlight from the ADLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, medium beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 2930 lm in light colour 8TW, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP40. The luminaire is intended for individual mounting on the ceiling or with accessories for suspension. Screws and the like must be procured on site. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0336763 |
| GTIN | 4029299544251 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension H | 228 mm |
| Dimension D | 235 mm |
| Dimension D2 | 235 mm |
| Dimension A1 | 178 mm |
| Dimension A2 | 155 mm |
| Dimension DA | 206 mm |
| Net weight | 2.590 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP40 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 23.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 16 |
| Rated luminous flux | 2930 lm |
| Luminaire efficiency | 127 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000–6500 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Housings, Covers, and Design
0202676RAL -
DR235-DR-K-RAL
Decorative ring, plastic coated, colour per choice from RAL colour chart
0202735 -
DR235-SM-G-D-W
Decorative disc made of float glass, frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 235
0202693 -
DR235-RM-G-SB-W
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring for the Downlight 235
0202702 -
DR235-SPMA-G-SB-W
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 235
Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 235 mm
Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 235 mm
Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 235 mm
0202684 -
DR235-SPM-G-SB-W
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, with a white decorative ring for the Downlight 235
Lighting Technology and Optics
Mounting and Fastening
0201239 -
ZUSP SEILPENDEL UNIV. 1.5M
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 1.5 m, 1 piece
Safety and Security
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
