EBR-BWS4 1548DAWS840T2800 / 0860649
Product Description
Ceiling light from the EBR-BWS product family. Optical control via Louvre, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 28460 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0860649 |
| GTIN | 4029299908985 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Sports and multipurpose halls |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1548 mm |
| Dimension B | 624 mm |
| Dimension H | 90 mm |
| Dimension BE | 604 mm |
| Dimension LE | 1528 mm |
| Net weight | 19.400 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 7 |
| Conductor cross-section | 1.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Impact resistance | IK10 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | Steel |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 210.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Louvre |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 28460 lm |
| Luminaire efficiency | 136 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 95.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 73.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0210717 -
ZBS-E UNI 10-717
|
Fixing kit for universal swivel bracket, clamping thickness 45–80 mm |
|
|
0210713 -
ZBS-E UNI 10-713
|
Fixing kit for universal swivel brackets, clamping thickness 23–55 mm |
|
|
0210076 -
ZBS-SP.58-30
|
Fixing kit for panel ceilings, height 30 mm, suitable for EBR .58 luminaires |
|
|
0210078 -
ZBS-SP.58-35
|
Fixing kit for panel ceilings, height 35 mm, suitable for EBR .58 luminaires |
|
|
0210079 -
ZBS-SP.58-40
|
Fixing kit for panel ceilings, height 40 mm, suitable for EBR .58 luminaires |
|
|
0200638 -
ZIDV 58/5/2.5 DURCHVERDR.
|
Through wiring, length 1700 mm, 5 x 2.5 mm², maximum 16 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length |
|
|
0201202 -
ZIDV 58/3/1.5 DURCHVERDR.
|
Through wiring, length 1700 mm, 3 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length |
|
|
0200255 -
ZIDV 58/5/1.5 DURCHVERDR.
|
Through wiring, length 1700 mm, 5 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length |
|
|
| Item number - Bezeichnung | Length | Colour temperature | Characteristic | ||
| 1204844LE - RSM-L 1440-840M1000 LE | 1440 | 4000 K | matt |
|
|
Ceiling light from the EBR-BWS product family. Optical control via Louvre, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 28460 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0860649 |
| GTIN | 4029299908985 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Sports and multipurpose halls |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1548 mm |
| Dimension B | 624 mm |
| Dimension H | 90 mm |
| Dimension BE | 604 mm |
| Dimension LE | 1528 mm |
| Net weight | 19.400 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 7 |
| Conductor cross-section | 1.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Impact resistance | IK10 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | Steel |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 210.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Louvre |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 28460 lm |
| Luminaire efficiency | 136 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 95.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 73.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
0200638 -
ZIDV 58/5/2.5 DURCHVERDR.
Through wiring, length 1700 mm, 5 x 2.5 mm², maximum 16 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length
0201202 -
ZIDV 58/3/1.5 DURCHVERDR.
Through wiring, length 1700 mm, 3 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length
0200255 -
ZIDV 58/5/1.5 DURCHVERDR.
Through wiring, length 1700 mm, 5 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
