EBRE-LED 414/6000-830 MPO-DA / 0832905
Product Description
Ceiling light from the EBRE product family. Optical control via Microprismatic cover with an opal diffuser, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 4200 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Installation in various ceiling systems with corresponding fixing kit, or lay-in mounting in ceiling systems with visible trunking and inserted ceiling tiles. No additional fixing accessories are required for lay-in mounting. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Note LABS: These luminaries are suitable for use in paint processing operations outside the painting area or outside of solvent processing areas.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales, storage and administrative areas for packaged food.
Order Information
| Item number | 0832905 |
| GTIN | 4029299411270 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office | Food |
| Range of application HACCP | Packaged food |
Dimensions
| Dimension L | 622 mm |
| Dimension B | 622 mm |
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension BE | 604 mm |
| Dimension LE | 604 mm |
| Net weight | 6.700 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–50 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA opal |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 39.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Microprismatic cover with an opal diffuser |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 4200 lm |
| Luminaire efficiency | 108 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0210779 -
ZBS-E DIPLING
|
Fixing kit for Dipling KP, OWA S1, height 8 mm |
|
|
0210777 -
ZBS-E ECOPHON
|
Fixing kit for Ecophon Focus Ds/Dg, height 14 mm |
|
|
0210717 -
ZBS-E UNI 10-717
|
Fixing kit for universal swivel bracket, clamping thickness 45–80 mm |
|
|
0210713 -
ZBS-E UNI 10-713
|
Fixing kit for universal swivel brackets, clamping thickness 23–55 mm |
|
|
0210782 -
BEF.-SATZ EBR.. OWA S32
|
EBR... universal fixing kit for OWA S32, height 10 mm |
|
|
| 0210783 - ZBS-E OWA S32 IP54 10-783 | Universal mounting kit, IP54 installation, for OWA S32, height 10 mm |
|
|
0210770 -
ZBS-E UNI CLIP 10-770
|
Installation of fixing clips, clamping thickness H60: 12–25 mm, H90: 12–50 mm |
|
|
0210127 -
ZBS-E BR 10-127
|
Fixing kit for installation, grid ceiling, mounting on the front of the luminaire |
|
|
Tool
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0204003 -
ZRO RAHMENÖFFNER
|
Tool for easily opening the light frame |
|
|
Ceiling light from the EBRE product family. Optical control via Microprismatic cover with an opal diffuser, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 4200 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Installation in various ceiling systems with corresponding fixing kit, or lay-in mounting in ceiling systems with visible trunking and inserted ceiling tiles. No additional fixing accessories are required for lay-in mounting. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Note LABS: These luminaries are suitable for use in paint processing operations outside the painting area or outside of solvent processing areas.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales, storage and administrative areas for packaged food.
Order Information
| Item number | 0832905 |
| GTIN | 4029299411270 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office | Food |
| Range of application HACCP | Packaged food |
Dimensions
| Dimension L | 622 mm |
| Dimension B | 622 mm |
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension BE | 604 mm |
| Dimension LE | 604 mm |
| Net weight | 6.700 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–50 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA opal |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 39.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Microprismatic cover with an opal diffuser |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 4200 lm |
| Luminaire efficiency | 108 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Mounting and Fastening
Universal mounting kit, IP54 installation, for OWA S32, height 10 mm
0210770 -
ZBS-E UNI CLIP 10-770
Installation of fixing clips, clamping thickness H60: 12–25 mm, H90: 12–50 mm
0210127 -
ZBS-E BR 10-127
Fixing kit for installation, grid ceiling, mounting on the front of the luminaire
Tool
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
