EDLQ 235/2000-830 SM-DA-EDS3 / 0331380//377
Product Description
Downlight from the EDLQ product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 2020 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, white, protection rating IP20. Standard fixing clamps for clamping thicknesses from 0 to 40 mm. Other clamping thicknesses or fixing kits for special ceilings on request. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 230 - 240 V AC 50 - 60 Hz.
Note: Luminous flux in emergency mode: app. 500 lm
Order Information
| Item number | 0331380//377 |
| GTIN | 4029299487657 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Retail |
Dimensions
| Dimension L | 235 mm |
| Dimension B | 235 mm |
| Dimension H | 137 mm |
| Dimension B1 | 115 mm |
| Dimension BA max | 210 mm |
| Dimension BA min | 207 mm |
| Dimension HE | 140 mm |
| Dimension L1 | 255 mm |
| Dimension L4 | 275 mm |
| Dimension Q | 235 mm |
| Net weight | 2.16 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | 0–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 230–240 V, 50–60 Hz |
| Rated power | 16.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 2020 lm |
| Luminaire efficiency | 126 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Emergency lighting
| Power supply system | Single battery |
| Wiring system | Permanent circuit |
| Light duration | 3 h |
| Rated luminous flux in emergency mode | 500 lm |
| Automatic self-test | Yes |
| Battery type | NiCd |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Housings, Covers, and Design
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0209014 - DQ235-DPS-K-D-W | Microprism panel, PC frame, white, for downlight, edge length 235 mm |
|
|
| 0209020 - DQ235-MPS-K-D-W | Microprism panel, PC frame, white, for downlight, edge length 235 mm |
|
|
| 0209011 - DQ235-DPO-K-D-W | Opal microprism panel, white PC frame for downlight, edge length 235 mm |
|
|
| 0204177 - DQ235-RM-G-SB-W | Frosted tempered glass panel, white polycarbonate frame for a downlight with a side length of 150 mm |
|
|
| 0209017 - DQ235-SOM-K-D-W | Opal satin-finished panel, white PC frame for downlight, edge length 235 mm |
|
|
0204422 -
DQ235-SPM-G-SB-W
|
Decorative glass pane made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, white frame EBDQ / ABDQ 235 |
|
|
0204427 -
DQ235-DR-B-W
|
White decorative metal frame, for EBDQ 235 downlight |
|
|
0204432 -
DQ235-SM-G-D-W
|
Decorative glass pane made of float glass, frosted on the outside, frame in white EBDQ / ABDQ 235 |
|
|
0204437 -
DQ235-SK-G-D-W
|
Decorative glass pane made of clear float glass, frame in white EBDQ / ABDQ 235 |
|
|
0204165 -
DQ235-SO-G-D-W
|
Decorative glass pane made of opal float glass, frame in white EBDQ / ABDQ 235 |
|
|
Lighting Technology and Optics
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0208877 - DQ235-ASLP-K-D-W | PMMA panel, longitudinal prisms for asymmetrical light distribution, white, for downlights, edge length 235 mm |
|
|
| 0202496 - ZV-EDLR-T60 | Fresnel lens for LED board, transparent PC, 60° beam angle |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0203031 - BET EDLQ 235 | Concrete installation box for EDLQ 235, for in-situ concrete only, maximum 3000 lm |
|
|
Downlight from the EDLQ product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 2020 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, white, protection rating IP20. Standard fixing clamps for clamping thicknesses from 0 to 40 mm. Other clamping thicknesses or fixing kits for special ceilings on request. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 230 - 240 V AC 50 - 60 Hz.
Note: Luminous flux in emergency mode: app. 500 lm
Order Information
| Item number | 0331380//377 |
| GTIN | 4029299487657 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Retail |
Dimensions
| Dimension L | 235 mm |
| Dimension B | 235 mm |
| Dimension H | 137 mm |
| Dimension B1 | 115 mm |
| Dimension BA max | 210 mm |
| Dimension BA min | 207 mm |
| Dimension HE | 140 mm |
| Dimension L1 | 255 mm |
| Dimension L4 | 275 mm |
| Dimension Q | 235 mm |
| Net weight | 2.16 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | 0–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 230–240 V, 50–60 Hz |
| Rated power | 16.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 2020 lm |
| Luminaire efficiency | 126 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Emergency lighting
| Power supply system | Single battery |
| Wiring system | Permanent circuit |
| Light duration | 3 h |
| Rated luminous flux in emergency mode | 500 lm |
| Automatic self-test | Yes |
| Battery type | NiCd |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Housings, Covers, and Design
Frosted tempered glass panel, white polycarbonate frame for a downlight with a side length of 150 mm
Opal satin-finished panel, white PC frame for downlight, edge length 235 mm
0204422 -
DQ235-SPM-G-SB-W
Decorative glass pane made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, white frame EBDQ / ABDQ 235
0204432 -
DQ235-SM-G-D-W
Decorative glass pane made of float glass, frosted on the outside, frame in white EBDQ / ABDQ 235
0204437 -
DQ235-SK-G-D-W
Decorative glass pane made of clear float glass, frame in white EBDQ / ABDQ 235
0204165 -
DQ235-SO-G-D-W
Decorative glass pane made of opal float glass, frame in white EBDQ / ABDQ 235
Lighting Technology and Optics
PMMA panel, longitudinal prisms for asymmetrical light distribution, white, for downlights, edge length 235 mm
Mounting and Fastening
Concrete installation box for EDLQ 235, for in-situ concrete only, maximum 3000 lm
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
