EDLQ 235/4000-830 SM / 0321384
Product Description
Downlight from the EDLQ product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 4090 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, white, protection rating IP20. Standard fixing clamps for clamping thicknesses from 0 to 40 mm. Other clamping thicknesses or fixing kits for special ceilings on request. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 230 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0321384 |
| GTIN | 4029299443288 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Retail |
Dimensions
| Dimension L | 235 mm |
| Dimension B | 235 mm |
| Dimension H | 180 mm |
| Dimension B1 | 115 mm |
| Dimension BA max | 210 mm |
| Dimension BA min | 207 mm |
| Dimension HE | 185 mm |
| Dimension L1 | 255 mm |
| Dimension L4 | 275 mm |
| Dimension Q | 235 mm |
| Net weight | 2.010 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC clear (UV-stabilized) |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 230–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 31.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 4090 lm |
| Luminaire efficiency | 132 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Electrical connection
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0201069 -
UGEBD ... -UR
|
Changeover relay for EBD... (not HIT configuration) |
|
|
Housings, Covers, and Design
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0209011 - DQ235-DPO-K-D-W | Opal microprism panel, white PC frame for downlight, edge length 235 mm |
|
|
| 0209014 - DQ235-DPS-K-D-W | Microprism panel, PC frame, white, for downlight, edge length 235 mm |
|
|
0204427 -
DQ235-DR-B-W
|
White decorative metal frame, for EBDQ 235 downlight |
|
|
| 0204177 - DQ235-RM-G-SB-W | Frosted tempered glass panel, white polycarbonate frame for a downlight with a side length of 150 mm |
|
|
0204437 -
DQ235-SK-G-D-W
|
Decorative glass pane made of clear float glass, frame in white EBDQ / ABDQ 235 |
|
|
0204432 -
DQ235-SM-G-D-W
|
Decorative glass pane made of float glass, frosted on the outside, frame in white EBDQ / ABDQ 235 |
|
|
0204165 -
DQ235-SO-G-D-W
|
Decorative glass pane made of opal float glass, frame in white EBDQ / ABDQ 235 |
|
|
| 0209017 - DQ235-SOM-K-D-W | Opal satin-finished panel, white PC frame for downlight, edge length 235 mm |
|
|
0204422 -
DQ235-SPM-G-SB-W
|
Decorative glass pane made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, white frame EBDQ / ABDQ 235 |
|
|
Lighting Technology and Optics
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0208877 - DQ235-ASLP-K-D-W | PMMA panel, longitudinal prisms for asymmetrical light distribution, white, for downlights, edge length 235 mm |
|
|
| 0202496 - ZV-EDLR-T60 | Fresnel lens for LED board, transparent PC, 60° beam angle |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0203031 - BET EDLQ 235 | Concrete installation box for EDLQ 235, for in-situ concrete only, maximum 3000 lm |
|
|
Downlight from the EDLQ product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 4090 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, white, protection rating IP20. Standard fixing clamps for clamping thicknesses from 0 to 40 mm. Other clamping thicknesses or fixing kits for special ceilings on request. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 230 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0321384 |
| GTIN | 4029299443288 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Retail |
Dimensions
| Dimension L | 235 mm |
| Dimension B | 235 mm |
| Dimension H | 180 mm |
| Dimension B1 | 115 mm |
| Dimension BA max | 210 mm |
| Dimension BA min | 207 mm |
| Dimension HE | 185 mm |
| Dimension L1 | 255 mm |
| Dimension L4 | 275 mm |
| Dimension Q | 235 mm |
| Net weight | 2.010 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC clear (UV-stabilized) |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 230–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 31.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 4090 lm |
| Luminaire efficiency | 132 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Electrical connection
Housings, Covers, and Design
Frosted tempered glass panel, white polycarbonate frame for a downlight with a side length of 150 mm
0204437 -
DQ235-SK-G-D-W
Decorative glass pane made of clear float glass, frame in white EBDQ / ABDQ 235
0204432 -
DQ235-SM-G-D-W
Decorative glass pane made of float glass, frosted on the outside, frame in white EBDQ / ABDQ 235
0204165 -
DQ235-SO-G-D-W
Decorative glass pane made of opal float glass, frame in white EBDQ / ABDQ 235
Opal satin-finished panel, white PC frame for downlight, edge length 235 mm
0204422 -
DQ235-SPM-G-SB-W
Decorative glass pane made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, white frame EBDQ / ABDQ 235
Lighting Technology and Optics
PMMA panel, longitudinal prisms for asymmetrical light distribution, white, for downlights, edge length 235 mm
Mounting and Fastening
Concrete installation box for EDLQ 235, for in-situ concrete only, maximum 3000 lm
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
