EDLR 150/1100-840 W-DALI-EDS3 / 0331305//377
Product Description
Downlight from the EDLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 1150 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Aluminium, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. In addition to the standard fixing clamps for clamping thicknesses from 0 to 25 mm, special fixing kits such as panel mounting kits, reinforcement plates, concrete casting boxes, plaster rings, angled and semi-recessed mounting kits are available as accessories. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Note: Luminous flux in emergency mode: app. 500 lm
Order Information
| Item number | 0331305//377 |
| GTIN | 4029299486902 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Retail |
Dimensions
| Dimension H | 85 mm |
| Dimension D | 150 mm |
| Dimension D2 | 150 mm |
| Dimension B1 | 115 mm |
| Dimension DE max | 140 mm |
| Dimension DE min | 135 mm |
| Dimension HE | 170 mm |
| Dimension L1 | 255 mm |
| Dimension L4 | 275 mm |
| Net weight | 1.400 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| System dimension | D 150 |
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | 0–25 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 8.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | white |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | > 25 |
| Rated luminous flux | 1150 lm |
| Luminaire efficiency | 144 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Emergency lighting
| Power supply system | Single battery |
| Wiring system | Permanent circuit |
| Light duration | 3 h |
| Rated luminous flux in emergency mode | 500 lm |
| Automatic self-test | Yes |
| Battery type | NiCd |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0203002 -
BET EDLR 150
|
Concrete mounting box for EDLR 150, for in-situ concrete only |
|
|
| 0208865 - DR150-DPO-K-D-W | Opal microprism panel, white PC decorative ring for downlight Ø 150 mm |
|
|
0202674//634 -
DR150-DR-K-AL
|
Brushed aluminium decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202674//636 -
DR150-DR-K-ES
|
Brushed stainless steel decorative ring for Downlight 150 |
|
|
0202674 -
DR150-DR-K-W
|
White plastic decorative ring for Downlight 150 |
|
|
0204883 -
DR150-MPS-G-D-W
|
White decorative ring with microprism panel for EBD/ABD 150 |
|
|
| 0209006 - DR150-MPS-K-D-W | Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 150 mm |
|
|
0202691 -
DR150-RM-G-SB-W
|
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring, for Downlight 150 |
|
|
0202718 -
DR150-SBDR-G-SB-W
|
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), printed, with a white decorative ring, for Downlight 150 |
|
|
0202733 -
DR150-SM-G-D-W
|
Decorative disc of float glass, frosted with a white decorative ring for the Downlight 150 |
|
|
| 0204861 - DR150-SM-K-D-W | Satin-finished panel, white PC decorative ring for downlight Ø 150 mm |
|
|
0202738 -
DR150-SO-G-D-W
|
White decorative ring, opal float glass panel for Downlight 150 |
|
|
| 0208860 - DR150-SOM-K-D-W | Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 150 mm |
|
|
0202682 -
DR150-SPM-G-SB-W
|
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, with a white decorative ring, for Downlight 150 |
|
|
0202700 -
DR150-SPMA-G-SB-W
|
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the outside, with a white decorative ring, for Downlight 150 |
|
|
0202782 -
PES EBD. 150/100/200
|
Panel mounting kit for Modules 100 and 200 for the EBD 150 downlight |
|
|
0202783 -
PES EBD. 150/150
|
Panel mounting kit Module 150 for EBD 150 downlight |
|
|
0202792 -
VP EBD. 150-600
|
Reinforcement panel for non-rigid slabs, Module 600 |
|
|
0202919 -
VP EBD. 150-625
|
Reinforcement panel for non-rigid slabs, Module 625 |
|
|
| 0202900 - PES EBD... UGEBD | Mounting bracket for UGEBD gear tray in conjunction with PES EBD... |
|
|
0202928 -
ZES EBD 150-235/80
|
Fixing kit EBD 150-235, for ceiling thicknesses up to 80 mm |
|
|
| 0202496 - ZV-EDLR-T60 | Fresnel lens for LED board, transparent PC, 60° beam angle |
|
|
0209454 -
ZADR-EDLR150-DM170
|
Cover ring for EDLR150, for ceiling openings up to 160 mm in diameter |
|
|
0209455 -
ZADR-EDLR150-DM190
|
Cover ring for EDLR150, for ceiling openings up to 180 mm in diameter |
|
|
Downlight from the EDLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 1150 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Aluminium, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. In addition to the standard fixing clamps for clamping thicknesses from 0 to 25 mm, special fixing kits such as panel mounting kits, reinforcement plates, concrete casting boxes, plaster rings, angled and semi-recessed mounting kits are available as accessories. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Note: Luminous flux in emergency mode: app. 500 lm
Order Information
| Item number | 0331305//377 |
| GTIN | 4029299486902 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Retail |
Dimensions
| Dimension H | 85 mm |
| Dimension D | 150 mm |
| Dimension D2 | 150 mm |
| Dimension B1 | 115 mm |
| Dimension DE max | 140 mm |
| Dimension DE min | 135 mm |
| Dimension HE | 170 mm |
| Dimension L1 | 255 mm |
| Dimension L4 | 275 mm |
| Net weight | 1.400 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| System dimension | D 150 |
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | 0–25 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 8.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | white |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | > 25 |
| Rated luminous flux | 1150 lm |
| Luminaire efficiency | 144 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Emergency lighting
| Power supply system | Single battery |
| Wiring system | Permanent circuit |
| Light duration | 3 h |
| Rated luminous flux in emergency mode | 500 lm |
| Automatic self-test | Yes |
| Battery type | NiCd |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 150 mm
0202691 -
DR150-RM-G-SB-W
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring, for Downlight 150
0202718 -
DR150-SBDR-G-SB-W
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), printed, with a white decorative ring, for Downlight 150
0202733 -
DR150-SM-G-D-W
Decorative disc of float glass, frosted with a white decorative ring for the Downlight 150
Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 150 mm
0202682 -
DR150-SPM-G-SB-W
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, with a white decorative ring, for Downlight 150
0202700 -
DR150-SPMA-G-SB-W
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the outside, with a white decorative ring, for Downlight 150
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
