EDLR 235/4000-840 SMB / 0321368
Product Description
Downlight from the EDLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, medium beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 3710 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Aluminium, white, protection rating IP20. In addition to the standard fixing clamps for clamping thicknesses from 0 to 40 mm, special fixing kits such as panel mounting kits, reinforcement plates, concrete casting boxes, plaster rings, angled and semi-recessed mounting kits are available as accessories. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0321368 |
| GTIN | 4029299415797 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Retail |
Dimensions
| Dimension H | 215 mm |
| Dimension D | 235 mm |
| Dimension D2 | 235 mm |
| Dimension B1 | 115 mm |
| Dimension DE max | 225 mm |
| Dimension DE min | 223 mm |
| Dimension HE | 220 mm |
| Dimension L1 | 255 mm |
| Dimension L4 | 275 mm |
| Net weight | 1.510 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| System dimension | D 235 |
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | 0–25 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 31.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 16 |
| Rated luminous flux | 3710 lm |
| Luminaire efficiency | 120 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0201069 -
UGEBD ... -UR
|
Changeover relay for EBD... (not HIT configuration) |
|
|
0203010 -
BET EDLR 235
|
Concrete mounting box for EDLR 235, for in-situ concrete only, maximum 3000 lm |
|
|
| 0208867 - DR235-DPO-K-D-W | Opal microprism panel, white PC decorative ring for downlight Ø 235 mm |
|
|
| 0208857 - DR235-DPS-K-D-W | Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 235 mm |
|
|
0202676//636 -
DR235-DR-K-ES
|
Brushed stainless steel decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202676//609 -
DR235-DR-K-SG
|
Decorative ring in polished silver aluminium for Downlight 235 |
|
|
0202676//607 -
DR235-DR-K-SM
|
Matt silver aluminium decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202676 -
DR235-DR-K-W
|
White plastic decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202749 -
DR235-HO-K-D-W
|
White decorative ring, opal-coloured domed art glass for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//701 - DR235-HWNR1-K-D-W | Sign number 1 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//711 - DR235-HWNR11-K-D-W | Sign number 11 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//712 - DR235-HWNR12-K-D-W | Sign number 12 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0202803//724 -
DR235-HWNR24-K-D-W
|
Sign number 24 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//704 - DR235-HWNR4-K-D-W | Sign number 4 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//705 - DR235-HWNR5-K-D-W | Sign number 5 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0202803//708 - DR235-HWNR8-K-D-W | Sign number 8 with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
0204885 -
DR235-MPS-G-D-W
|
Microprism panel with white decorative ring for Downlight 235 |
|
|
| 0209008 - DR235-MPS-K-D-W | Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 235 mm |
|
|
0202693 -
DR235-RM-G-SB-W
|
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring for the Downlight 235 |
|
|
0202864 -
DR235-SK-G-D-W
|
White decorative ring, clear float glass panel for Downlight 235 |
|
|
0202735 -
DR235-SM-G-D-W
|
Decorative disc made of float glass, frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 235 |
|
|
0202740 -
DR235-SO-G-D-W
|
White decorative ring, opal float glass panel for Downlight 235 |
|
|
| 0208862 - DR235-SOM-K-D-W | Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 235 mm |
|
|
0202684 -
DR235-SPM-G-SB-W
|
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, with a white decorative ring for the Downlight 235 |
|
|
0202702 -
DR235-SPMA-G-SB-W
|
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 235 |
|
|
0202812 -
HES EBD 235/50
|
Semi-recessed mounting kit, height 50 mm, for recessed downlighter 235 |
|
|
0202786 -
PES EBD. 235/100/150
|
Panel mounting kit for Modules 100 and 150 for the 235 recessed downlighter |
|
|
0202787 -
PES EBD. 235/200
|
Panel mounting kit for Modules 100 and 200 for recessed downlighter 235 |
|
|
| 0202900 - PES EBD... UGEBD | Mounting bracket for UGEBD gear tray in conjunction with PES EBD... |
|
|
0202794 -
VP EBD. 235-600
|
Reinforcement panel for non-rigid slabs, Module 600 |
|
|
0202921 -
VP EBD. 235-625
|
Reinforcement panel for non-rigid slabs, Module 625 |
|
|
0202928 -
ZES EBD 150-235/80
|
Fixing kit EBD 150-235, for ceiling thicknesses up to 80 mm |
|
|
| 0202496 - ZV-EDLR-T60 | Fresnel lens for LED board, transparent PC, 60° beam angle |
|
|
0209458 -
ZADR-EDLR235-DM250
|
Cover ring for EDLR235, for ceiling openings up to 240 mm in diameter |
|
|
0209459 -
ZADR-EDLR235-DM270
|
Cover ring for EDLR235, for ceiling openings up to 260 mm in diameter |
|
|
| 0209604 - ZADR-EDLR235-DM310 | Cover ring for EDLR235, for ceiling openings up to 300 mm in diameter |
|
|
| 0209605 - ZADR-EDLR235-DM350 | Cover ring for EDLR235, for ceiling openings up to 340 mm in diameter |
|
|
| 0209606 - ZADR-EDLR235-DM410 | Cover ring for EDLR235, for ceiling openings up to 400 mm in diameter |
|
|
Downlight from the EDLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, medium beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 3710 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Aluminium, white, protection rating IP20. In addition to the standard fixing clamps for clamping thicknesses from 0 to 40 mm, special fixing kits such as panel mounting kits, reinforcement plates, concrete casting boxes, plaster rings, angled and semi-recessed mounting kits are available as accessories. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0321368 |
| GTIN | 4029299415797 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Retail |
Dimensions
| Dimension H | 215 mm |
| Dimension D | 235 mm |
| Dimension D2 | 235 mm |
| Dimension B1 | 115 mm |
| Dimension DE max | 225 mm |
| Dimension DE min | 223 mm |
| Dimension HE | 220 mm |
| Dimension L1 | 255 mm |
| Dimension L4 | 275 mm |
| Net weight | 1.510 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| System dimension | D 235 |
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | 0–25 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 31.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 16 |
| Rated luminous flux | 3710 lm |
| Luminaire efficiency | 120 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
0203010 -
BET EDLR 235
Concrete mounting box for EDLR 235, for in-situ concrete only, maximum 3000 lm
Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 235 mm
Microprism panel, decorative ring made of PC, white, for downlight Ø 235 mm
0202693 -
DR235-RM-G-SB-W
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring for the Downlight 235
0202735 -
DR235-SM-G-D-W
Decorative disc made of float glass, frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 235
Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 235 mm
0202684 -
DR235-SPM-G-SB-W
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the inside, with a white decorative ring for the Downlight 235
0202702 -
DR235-SPMA-G-SB-W
Decorative glass panel made of toughened safety glass (ESG), frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 235
0202786 -
PES EBD. 235/100/150
Panel mounting kit for Modules 100 and 150 for the 235 recessed downlighter
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
