EL-EQ0310DAWS830MRM0300 / 0837879
Product Description
Ceiling light from the EL product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 3150 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20 IP40 room side. Installation in sawn ceiling openings in various ceiling systems with corresponding fixing kit, or lay-in mounting in ceiling systems with visible trunking and inserted ceiling tiles. No additional fixing accessories are required for lay-in mounting. With electronic electrical component DALI. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0837879 |
| GTIN | 4029299546460 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Technology | driver@optic |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 310 mm |
| Dimension B | 310 mm |
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension BE | 292 mm |
| Dimension LE | 292 mm |
| Net weight | 1.700 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| System dimension | 312,5 x 312,5 |
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 | IP40 room side |
| Impact resistance | IK03 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–34 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PC opal |
Electrical version
| Type of control | DALI |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 27.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 3150 lm |
| Luminaire efficiency | 117 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 65.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0210770 -
ZBS-E UNI CLIP 10-770
|
Installation of fixing clips, clamping thickness H60: 12–25 mm, H90: 12–50 mm |
|
|
0210777 -
ZBS-E ECOPHON
|
Fixing kit for Ecophon Focus Ds/Dg, height 14 mm |
|
|
0210779 -
ZBS-E DIPLING
|
Fixing kit for Dipling KP, OWA S1, height 8 mm |
|
|
0210717 -
ZBS-E UNI 10-717
|
Fixing kit for universal swivel bracket, clamping thickness 45–80 mm |
|
|
0210778 -
ZBS-E OWA S31
|
Fixing kit for OWA TECTA S31, height 19.50 mm |
|
|
0210713 -
ZBS-E UNI 10-713
|
Fixing kit for universal swivel brackets, clamping thickness 23–55 mm |
|
|
Tool
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0204003 -
ZRO RAHMENÖFFNER
|
Tool for easily opening the light frame |
|
|
Ceiling light from the EL product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 3150 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20 IP40 room side. Installation in sawn ceiling openings in various ceiling systems with corresponding fixing kit, or lay-in mounting in ceiling systems with visible trunking and inserted ceiling tiles. No additional fixing accessories are required for lay-in mounting. With electronic electrical component DALI. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0837879 |
| GTIN | 4029299546460 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Technology | driver@optic |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 310 mm |
| Dimension B | 310 mm |
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension BE | 292 mm |
| Dimension LE | 292 mm |
| Net weight | 1.700 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| System dimension | 312,5 x 312,5 |
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 | IP40 room side |
| Impact resistance | IK03 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–34 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PC opal |
Electrical version
| Type of control | DALI |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 27.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 3150 lm |
| Luminaire efficiency | 117 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 65.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Mounting and Fastening
0210770 -
ZBS-E UNI CLIP 10-770
Installation of fixing clips, clamping thickness H60: 12–25 mm, H90: 12–50 mm
Tool
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
