F-LINE-LF 154/433A840 SI / 0627428SI
Product Description
Pendant luminaire from the F-LINE product family. Optical control via Reflector, beam pattern asymmetric, angled beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 3040 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, silver, protection rating IP20. With accessories, the luminaires are suitable for pendant mounting with wire pendant or for direct ceiling mounting.wire pendant mounting with ZSPT2Z 190. continuous luminaire mounting possible with F-LINE-VS luminaire connector accessory. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0627428SI |
| GTIN | 4029299467161 |
General
| Product category | Pendant luminaire |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension L | 1253 mm |
| Dimension B | 175 mm |
| Dimension H | 52 mm |
| Dimension AE max | 1190 mm |
| Dimension AE min | 840 mm |
| Net weight | 6.500 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | silver |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA structured |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 25.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Light emission | direct |
| Light distribution | asymmetric |
| Beam characteristics | asymmetric beam |
| Rated luminous flux | 3040 lm |
| Luminaire efficiency | 122 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Connectivity and System Integration
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0209037 -
F-LINE-LF-VS
|
F-LINE-LF luminaire connector, 100 mm, white, 1 piece for pendant mounting |
|
|
0209037SI -
F-LINE-LF-VS-SI
|
F-LINE-LF luminaire connector, 100 mm, silver, 1 piece for pendant mounting |
|
|
0209038SI -
F-LINE-LF-VS-D-SI
|
F-LINE-LF luminaire connector, 100 mm, silver, 1 piece for ceiling mounting |
|
|
0209038 -
F-LINE-LF-VS-D
|
F-LINE-LF luminaire connector, 100 mm, white, 1 piece for ceiling mounting |
|
|
Electrical connection
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0201255 - ZIDV-F-LINE 28/3/1.5 | Through wiring for F-LINE .28, length 1700 mm, 3 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length |
|
|
| 0201256 - ZIDV-F-LINE 28/5/1.5 DIM | Through wiring for F-LINE .28, length 1700 mm, 5 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length |
|
|
0203580 -
ZAL 5X0.75/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 5 x 0.75 mm², 1.5 m |
|
|
0203579 -
ZAL 3X0.75/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 3 x 0.75 mm², 1.5 m |
|
|
0207977 -
ZAL 3X1.5/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 3 x 1.5 mm², 1.5 m |
|
|
0207979 -
ZKF 3X0.75/1.0M
|
C-profile cable duct, for 4–5 mm diameter, 1 m, transparent |
|
|
0207978 -
ZAL 5X1.5/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 5 x 1.5 mm², 1.5 m |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0204332SI -
ZDBE-SI
|
Square canopy, silver, for the Y-wire pendant mounting, ZUSP and UKNS |
|
|
0207975 -
ZSPT2ZH 190 BALDA.+SEILP. 1.5M
|
Trapezoidal wire pendant, semi-circular canopy, white, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0207975SI -
ZSPT2ZH 190 BALDA.+SP. 1.5M-SI
|
Y-wire pendant, semi-circular canopy, silver, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0203587 -
ZSPT2Z 190 SEILPENDEL TRAPEZ
|
Y-wire pendant, ceiling fixture, cylinder, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0207976 -
ZSPT2ZE 190 BALDA.+SEILP. 1.5M
|
Y-wire pendant, square canopy, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0207976SI -
ZSPT2ZE 190 BALDA.+SP. 1.5M-SI
|
Y-wire pendant, square canopy, silver, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0204332 -
ZDBE
|
Square canopy, white, for wire pendant mounting, ZUSP and UKNS |
|
|
Pendant luminaire from the F-LINE product family. Optical control via Reflector, beam pattern asymmetric, angled beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 3040 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, silver, protection rating IP20. With accessories, the luminaires are suitable for pendant mounting with wire pendant or for direct ceiling mounting.wire pendant mounting with ZSPT2Z 190. continuous luminaire mounting possible with F-LINE-VS luminaire connector accessory. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0627428SI |
| GTIN | 4029299467161 |
General
| Product category | Pendant luminaire |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension L | 1253 mm |
| Dimension B | 175 mm |
| Dimension H | 52 mm |
| Dimension AE max | 1190 mm |
| Dimension AE min | 840 mm |
| Net weight | 6.500 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | silver |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA structured |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 25.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Light emission | direct |
| Light distribution | asymmetric |
| Beam characteristics | asymmetric beam |
| Rated luminous flux | 3040 lm |
| Luminaire efficiency | 122 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Connectivity and System Integration
0209037SI -
F-LINE-LF-VS-SI
F-LINE-LF luminaire connector, 100 mm, silver, 1 piece for pendant mounting
0209038SI -
F-LINE-LF-VS-D-SI
F-LINE-LF luminaire connector, 100 mm, silver, 1 piece for ceiling mounting
Electrical connection
Through wiring for F-LINE .28, length 1700 mm, 3 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length
Through wiring for F-LINE .28, length 1700 mm, 5 x 1.5 mm², maximum 10 A for luminaires up to approx. 1500 mm in length
Mounting and Fastening
0207975 -
ZSPT2ZH 190 BALDA.+SEILP. 1.5M
Trapezoidal wire pendant, semi-circular canopy, white, 1.5 m, 1 piece
0207975SI -
ZSPT2ZH 190 BALDA.+SP. 1.5M-SI
Y-wire pendant, semi-circular canopy, silver, 1.5 m, 1 piece
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
