F-LINE-PDI1500DAWS840MPO0650 / 0637869
Product Description
Pendant luminaire from the F-LINE product family. Optical control via Opal cover, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct/indirect. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 6550 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. With accessories, the luminaire is suitable for pendant mounting with wire pendant. Wire pendant, length 1.5 metres ZSPT2Z 295 for F-LINE...MPO to be ordered separately (see accessories). Mains cable, length 1.5 metres with transparent sheath, to be ordered separately (see accessories) Straight connectors (spacerless or two different lengths - can be fitted with APCON EASY BLE) are available for the production of F-LINE constructs. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0637869 |
| GTIN | 4029299571868 |
General
| Product category | Pendant luminaire |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension L | 1500 mm |
| Dimension B | 260 mm |
| Dimension H | 45 mm |
| Dimension AE max | 1300 mm |
| Dimension AE min | 1020 mm |
| Dimension K1 | 29 mm |
| Dimension K2 | 57 mm |
| Net weight | 6.500 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Impact resistance | IK03 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA opal |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 44.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct/indirect |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 6550 lm |
| Luminaire efficiency | 149 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
| 0209398 - F-LINE-P-VS WS | F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, white, 1 piece |
|
|
| 0209399 - F-LINE-P-VS-DA-SEN WS | F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, white, 1 piece, APCON sensor |
|
|
| 0209400 - F-LINE-P-VS-CDH WS | F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, white, 1 piece, APCON-CDH module |
|
|
| 0209401 - F-LINE-P-VS-55 WS | F-LINE-P luminaire connector, 55 mm, white, 1 piece |
|
|
| 0209402 - F-LINE-P-VS-0 WS | F-LINE-P luminaire connector, 0 mm, white, 1 piece |
|
|
| 0209460 - F-LINE-P-VS-140 5-POL ND WS | F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, white, including through wiring (ND), 1 piece |
|
|
| 0209460SI - F-LINE-P-VS-140 5-POL-ND SI | F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, silver, including through wiring (ND), 1 piece |
|
|
| 0209461 - F-LINE-P-VS-140 5-POL DA WS | F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, white, including through wiring DA, 1 piece |
|
|
| 0209461SI - F-LINE-P-VS-140 5-POL DA SI | F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, silver, including through wiring DA, 1 piece |
|
|
| 0209403 - ZIDV-F-LINE-PDI 1500/3/1.5 | Internal through wiring, 3 x 1.5 mm² for F-LINE-PDI1500 + F-LINE-P-VS |
|
|
| 0209404 - ZIDV-F-LINE-PDI 1500/5/1.5 | Through wiring for F-LINE-PDI...MPO1500, 5 x 1.5 mm² |
|
|
| 0209405 - ZIDV-F-LINE-PDI 1220/3/1.5 | Internal through wiring, 3 x 1.5 mm² for F-LINE-PDI1220+ and F-LINE-P-VS |
|
|
| 0209406 - ZIDV-F-LINE-PDI 1220/5/1.5 | Through wiring for F-LINE-PDI...MPO1220, 5 x 1.5 mm² |
|
|
0203579 -
ZAL 3X0.75/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 3 x 0.75 mm², 1.5 m |
|
|
0203580 -
ZAL 5X0.75/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 5 x 0.75 mm², 1.5 m |
|
|
0207977 -
ZAL 3X1.5/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 3 x 1.5 mm², 1.5 m |
|
|
0207977/L300 -
ZAL 3X1.5/3.0M-T
|
Transparent connection cable, 3 x 1.5 mm², 3.0 m |
|
|
0207978 -
ZAL 5X1.5/1.5M-T
|
Transparent connection cable, 5 x 1.5 mm², 1.5 m |
|
|
0207979 -
ZKF 3X0.75/1.0M
|
C-profile cable duct, for 4–5 mm diameter, 1 m, transparent |
|
|
0204332 -
ZDBE
|
Square canopy, white, for wire pendant mounting, ZUSP and UKNS |
|
|
0204332SI -
ZDBE-SI
|
Square canopy, silver, for the Y-wire pendant mounting, ZUSP and UKNS |
|
|
0203583 -
ZSPT2Z 295 SEILPENDEL TRAPEZ
|
Y-wire pendant, ceiling fixture, cylinder, 1.5 m, 1 piece |
|
|
Pendant luminaire from the F-LINE product family. Optical control via Opal cover, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct/indirect. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 6550 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. With accessories, the luminaire is suitable for pendant mounting with wire pendant. Wire pendant, length 1.5 metres ZSPT2Z 295 for F-LINE...MPO to be ordered separately (see accessories). Mains cable, length 1.5 metres with transparent sheath, to be ordered separately (see accessories) Straight connectors (spacerless or two different lengths - can be fitted with APCON EASY BLE) are available for the production of F-LINE constructs. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0637869 |
| GTIN | 4029299571868 |
General
| Product category | Pendant luminaire |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension L | 1500 mm |
| Dimension B | 260 mm |
| Dimension H | 45 mm |
| Dimension AE max | 1300 mm |
| Dimension AE min | 1020 mm |
| Dimension K1 | 29 mm |
| Dimension K2 | 57 mm |
| Net weight | 6.500 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Impact resistance | IK03 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA opal |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 44.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct/indirect |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 6550 lm |
| Luminaire efficiency | 149 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, white, including through wiring (ND), 1 piece
F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, silver, including through wiring (ND), 1 piece
F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, white, including through wiring DA, 1 piece
F-LINE-P luminaire connector, 140 mm, silver, including through wiring DA, 1 piece
Internal through wiring, 3 x 1.5 mm² for F-LINE-PDI1500 + F-LINE-P-VS
Internal through wiring, 3 x 1.5 mm² for F-LINE-PDI1220+ and F-LINE-P-VS
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
