H80-K-I-3000-GLASZYL-840-DA-W / SPN0000126
Product Description
Pendant luminaire of the H80-PROFIL product family. Cylindrical luminaire insert for straight or curved H-profile structure. A lens-shaped luminaire element made of glass with clear, highly polished outer sides is installed at the bottom of the H-profile, matt underside. Luminaire element enclosed in an aluminium housing. LED COB module for high luminous flux and efficient optical control. The luminaire unit is also fitted with an opal matt acrylic glass cylinder, mounted on the lower edge of the H profile.
Order Information
| Item number | SPN0000126 |
| GTIN | 4029299143331 |
General
| Product category | Pendant luminaire |
| Product type | Glass cylinder |
| Range of application | Education | Office | Retail |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension H | 176 mm |
| Dimension D | 3000 mm |
| Net weight | 42.000 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Housing material | Glass |
| Surface treatment of housing | |
| Cover material | Glass |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 230–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 243.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Lens |
| Light emission | direct/indirect |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | medium beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 28260 lm |
| Luminaire efficiency | 116 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Pendant luminaire of the H80-PROFIL product family. Cylindrical luminaire insert for straight or curved H-profile structure. A lens-shaped luminaire element made of glass with clear, highly polished outer sides is installed at the bottom of the H-profile, matt underside. Luminaire element enclosed in an aluminium housing. LED COB module for high luminous flux and efficient optical control. The luminaire unit is also fitted with an opal matt acrylic glass cylinder, mounted on the lower edge of the H profile.
Order Information
| Item number | SPN0000126 |
| GTIN | 4029299143331 |
General
| Product category | Pendant luminaire |
| Product type | Glass cylinder |
| Range of application | Education | Office | Retail |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension H | 176 mm |
| Dimension D | 3000 mm |
| Net weight | 42.000 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Housing material | Glass |
| Cover material | Glass |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 230–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 243.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Lens |
| Light emission | direct/indirect |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | medium beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 28260 lm |
| Luminaire efficiency | 116 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
