IPPY1200DAKG840O0700-EDS3 / 0931285
Product Description
Ceiling light of the IPPY product family. Optical control by Diffuser, beam pattern symmetric, diffuse beam, light emission direct/indirect. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7000 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Plastic, grey, protection rating IP66. Cover made of PC opal. Ceiling mounting using stainless steel fixing clips (supplied), which snap into place on the luminaire. Pendant mounting using a stainless steel wire mounting bracket (which snaps into the fixing clips) is possible, as is horizontal or vertical wall mounting (accessories). With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist possible. Nominal voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales and storage areas for unpackaged food.
They are suitable for use in food production areas without the use of high-pressure cleaners.
Order Information
| Item number | 0931285 |
| GTIN | 4029299997163 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Industry | Food |
| Range of application HACCP | Unpackaged food | Production |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1186 mm |
| Dimension B | 86 mm |
| Dimension H | 89 mm |
| Dimension A1 | 700 mm |
| Net weight | 2.158 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling | Wall |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | grey |
| Protection class | IP66 |
| Impact resistance | IK08 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–35 °C |
| Housing material | Plastic |
| Cover material | PC opal |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 44.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Diffuser |
| Reflector | white |
| Light emission | direct/indirect |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | diffuse beam |
| UGR class | > 25 |
| Rated luminous flux | 7000 lm |
| Luminaire efficiency | 159 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 13 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
Emergency lighting
| Power supply system | Single battery |
| Wiring system | Permanent circuit |
| Light duration | 3 h |
| Rated luminous flux in emergency mode | 490 lm |
| Battery type | LiFePO4 |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Electrical connection
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0209633 -
ZIDV-IPPY1200/5/2.5
|
Internal through wiring, 5 x 2.5 mm², for IPPY1200 |
|
|
0211765 -
ZNAPGV-P IPPY
|
Mains connection with PG gland |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0211760 -
ZPS-B IPPY
|
IPPY pendant fixing brackets, 2 pieces |
|
|
0211761 -
ZKS-F IPPY
|
IPPY bracket for vertical mounting, 2 pieces |
|
|
0209291 -
ZSP-RH 1.5M
|
Wire pendant, L = 1.5 m, eyelet, D = 4.20 mm, hook, D = 1.20 mm, 1 set |
|
|
0209291/L500 -
ZSP-RH 5.0M
|
Rope pendulum set with eyelet and hook, length 5.0 m |
|
|
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
|
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m |
|
|
0205887 -
VLBP
|
Plate with eyelet for ceiling fixture, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
0205888 -
VLKH
|
Snap hook, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
Safety and Security
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0211763 -
ZWV-V2A-IPPY1200-8
|
Stainless steel V2A drain cover (8 pieces), including plugs and ceiling mounting brackets for IPPY1200 |
|
|
0211766 -
ZDAE-IPPY
|
Pressure equalisation element < 0°C, 1 piece |
|
|
Ceiling light of the IPPY product family. Optical control by Diffuser, beam pattern symmetric, diffuse beam, light emission direct/indirect. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7000 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Plastic, grey, protection rating IP66. Cover made of PC opal. Ceiling mounting using stainless steel fixing clips (supplied), which snap into place on the luminaire. Pendant mounting using a stainless steel wire mounting bracket (which snaps into the fixing clips) is possible, as is horizontal or vertical wall mounting (accessories). With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist possible. Nominal voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales and storage areas for unpackaged food.
They are suitable for use in food production areas without the use of high-pressure cleaners.
Order Information
| Item number | 0931285 |
| GTIN | 4029299997163 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Industry | Food |
| Range of application HACCP | Unpackaged food | Production |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1186 mm |
| Dimension B | 86 mm |
| Dimension H | 89 mm |
| Dimension A1 | 700 mm |
| Net weight | 2.158 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling | Wall |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | grey |
| Protection class | IP66 |
| Impact resistance | IK08 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–35 °C |
| Housing material | Plastic |
| Cover material | PC opal |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 44.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Diffuser |
| Reflector | white |
| Light emission | direct/indirect |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | diffuse beam |
| UGR class | > 25 |
| Rated luminous flux | 7000 lm |
| Luminaire efficiency | 159 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 13 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
Emergency lighting
| Power supply system | Single battery |
| Wiring system | Permanent circuit |
| Light duration | 3 h |
| Rated luminous flux in emergency mode | 490 lm |
| Battery type | LiFePO4 |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Electrical connection
Mounting and Fastening
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m
Safety and Security
0211763 -
ZWV-V2A-IPPY1200-8
Stainless steel V2A drain cover (8 pieces), including plugs and ceiling mounting brackets for IPPY1200
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
