LF-T16-S-R1X055/15DA-OE / 0460012
Product Description
Ceiling and wall luminaire from the LF product family. Optical control via Opal cover, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 1560 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, white, protection rating IP64. Direct ceiling mounting without additional accessories. Pendant mounting with corresponding fixing kits ZSP...LF-T16-S. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 230 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
Order Information
| Item number | 0460012 |
| GTIN | 4029299489026 |
General
| Product category | Ceiling and wall luminaire |
| Range of application | Education | Industry |
Dimensions
| Dimension L | 598 mm |
| Dimension B | 85 mm |
| Dimension H | 72 mm |
| Dimension A1 | 500 mm |
| Dimension A3 | 96 mm |
| Dimension AB1 | 550 mm |
| Dimension AE | 500 mm |
| Dimension K | 98 mm |
| Net weight | 1.090 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP64 |
| Impact resistance | IK07 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC opal |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 230–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 15.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | 1.1538461538462 |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 1560 lm |
| Luminaire efficiency | 104 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Connectivity and System Integration
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0204343 -
LF-T16-S LBV
|
Luminaire connectors for pendant mounting |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0200223 -
TRA 002 M5X20
|
Light fixture hanger, swing hook M5x20, galvanised steel |
|
|
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
|
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m |
|
|
0208347 -
VLSPSO-KH
|
Tension clamp with eyelets and carabiner, adjustment range 50 mm, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
0200906 -
SLKG KETTEN-S-GLIED
|
Chain S-link, maximum 20 kg per piece, 1 piece |
|
|
0204417 -
ZSPT2Z-B LF-T16-S
|
Wire pendant mounting for LF-T16-S, luminaire connector, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0204342 -
ZSP-E LF-T16-S
|
LF-T16 wire pendant for single luminaire or end of a row, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0204418 -
ZSP-B LF-T16-S
|
Wire pendant for LF-T16-S, luminaire connector, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0201257 -
ZUSPS SEILPENDEL UNIV. PF. .
|
Wire pendant for moisture-proof luminaires, 1.5 m, 1 set = 1 piece |
|
|
0205887 -
VLBP
|
Plate with eyelet for ceiling fixture, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
0204341 -
ZSPT2Z-E LF-T16-S
|
Wire pendant mounting for single luminaire or end of a row, 1.5 m, 1 piece |
|
|
| Item number - Bezeichnung | Length | Colour temperature | Characteristic | ||
| 1204992LF - R-TUBE-G2 055-840M0150 LF | 549 | 4000 K | matt |
|
|
| 1205402LF - R-TUBE-G2 055-840M0225 LF | 549 | 4000 K | matt |
|
|
| 1204997LF - R-TUBE-G2 055-830M0150 LF | 549 | 3000 K | matt |
|
|
| 1205405LF - R-TUBE-G2 055-830M0200 LF | 549 | 3000 K | matt |
|
|
| 1206716LF - R-TUBE-G2 055-865M0150 LF | 549 | 6500 K | matt |
|
|
| 1206701LF - R-TUBE-G2 055-865M0225 LF | 549 | 6500 K | matt |
|
|
Ceiling and wall luminaire from the LF product family. Optical control via Opal cover, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 1560 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, white, protection rating IP64. Direct ceiling mounting without additional accessories. Pendant mounting with corresponding fixing kits ZSP...LF-T16-S. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 230 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
Order Information
| Item number | 0460012 |
| GTIN | 4029299489026 |
General
| Product category | Ceiling and wall luminaire |
| Range of application | Education | Industry |
Dimensions
| Dimension L | 598 mm |
| Dimension B | 85 mm |
| Dimension H | 72 mm |
| Dimension A1 | 500 mm |
| Dimension A3 | 96 mm |
| Dimension AB1 | 550 mm |
| Dimension AE | 500 mm |
| Dimension K | 98 mm |
| Net weight | 1.090 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP64 |
| Impact resistance | IK07 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PC opal |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 230–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 15.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | 1.1538461538462 |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 1560 lm |
| Luminaire efficiency | 104 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Connectivity and System Integration
Mounting and Fastening
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m
0208347 -
VLSPSO-KH
Tension clamp with eyelets and carabiner, adjustment range 50 mm, maximum load 20 kg, 1 piece
0201257 -
ZUSPS SEILPENDEL UNIV. PF. .
Wire pendant for moisture-proof luminaires, 1.5 m, 1 set = 1 piece
0204341 -
ZSPT2Z-E LF-T16-S
Wire pendant mounting for single luminaire or end of a row, 1.5 m, 1 piece
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
