LFN 1207NDWS830O0650-RF / 0528287//420
Product Description
Ceiling light from the LFN product family. Optical control via Opal cover, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 6100 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: in steps. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Luminous flux in steps adjustable from 4400 - 6100 lm. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP50. Direct ceiling or wall mounting without additional accessories. Continuous mounting with fixed luminaire spacing with accessory LFN-LVDM. Mounting on trunking with corresponding luminaire fasteners possible. With electronic electrical component xFlex. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0528287//420 |
| GTIN | 4029299555844 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Industry |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1205 mm |
| Dimension B | 90 mm |
| Dimension H | 70 mm |
| Dimension A1 | 900 mm |
| Dimension A3 | 313 mm |
| Dimension H1 | 52 mm |
| Dimension K | 30 mm |
| Net weight | 2.080 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP50 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–31 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PMMA opal |
Electrical version
| Type of control | xFlex |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 50.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 6100 lm |
| Maximum rated luminous flux | 4400 - 6100 lm |
| Luminaire efficiency | 122 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Connectivity and System Integration
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0201815 -
LFN-LVDM
|
Luminaire connector, plastic, 20 mm spacing, for DV |
|
|
Electrical connection
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0201812 - ZIDV-LFN-T16 14/3/1.5 | Through wiring, 3 x 1.5 mm², LFN-T16 114/24-214, maximum 10 A |
|
|
| 0201813 - ZIDV-LFN-T16 28/3/1.5 | Through wiring, 3 x 1.5 mm², LFN-T16 128/54-228, maximum 10 A |
|
|
| 0201814 - ZIDV-LFN-T16 35/3/1.5 | Through wiring, 3 x 1.5 mm², LFN-T16 135/49/80-235/49, maximum 10 A |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0200246 -
ZRP 050 ROHRPENDEL
|
500 mm tube pendant with canopy, M13x1, white, 1 set = 1 piece |
|
|
0200247 -
ZRP 100 ROHRPENDEL
|
1000 mm tube pendant with canopy, M13x1, white, 1 set = 1 piece |
|
|
0200223 -
TRA 002 M5X20
|
Light fixture hanger, swing hook M5x20, galvanised steel |
|
|
0201257 -
ZUSPS SEILPENDEL UNIV. PF. .
|
Wire pendant for moisture-proof luminaires, 1.5 m, 1 set = 1 piece |
|
|
1205260 -
VLTB LEUCHTENBEFESTIGER
|
Light fixture bracket for VLTO and VL2TM LINIA EVO trunking, M5 screw, maximum 20 kg, 1 piece |
|
|
Spare parts
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0204910 - WLFN-T16 28 O | Replacement diffuser for LFN-T16 28/54W, opal PMMA |
|
|
Ceiling light from the LFN product family. Optical control via Opal cover, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 6100 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: in steps. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Luminous flux in steps adjustable from 4400 - 6100 lm. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP50. Direct ceiling or wall mounting without additional accessories. Continuous mounting with fixed luminaire spacing with accessory LFN-LVDM. Mounting on trunking with corresponding luminaire fasteners possible. With electronic electrical component xFlex. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0528287//420 |
| GTIN | 4029299555844 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Industry |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1205 mm |
| Dimension B | 90 mm |
| Dimension H | 70 mm |
| Dimension A1 | 900 mm |
| Dimension A3 | 313 mm |
| Dimension H1 | 52 mm |
| Dimension K | 30 mm |
| Net weight | 2.080 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP50 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–31 °C |
| Housing material | Steel |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PMMA opal |
Electrical version
| Type of control | xFlex |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 50.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 6100 lm |
| Maximum rated luminous flux | 4400 - 6100 lm |
| Luminaire efficiency | 122 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Connectivity and System Integration
Electrical connection
Mounting and Fastening
0201257 -
ZUSPS SEILPENDEL UNIV. PF. .
Wire pendant for moisture-proof luminaires, 1.5 m, 1 set = 1 piece
1205260 -
VLTB LEUCHTENBEFESTIGER
Light fixture bracket for VLTO and VL2TM LINIA EVO trunking, M5 screw, maximum 20 kg, 1 piece
Spare parts
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
