LUNARO2FLSW840BE2200 / 0326982SW
Product Description
High-bay spotlight of the LUNARO2 product family. Optical control by Lens, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 22440 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: in steps. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 4 SDCM. Luminous flux in steps adjustable from 12660 - 22440 lm. Housing made of Aluminium, black, protection rating IP65. Cover made of PC clear. With electronic electrical component xFlex. Replacement by specialist possible. Nominal voltage 220 - 240 V AC 50 - 60 Hz.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales and storage areas for unpackaged food.
They are suitable for use in food production areas without the use of high-pressure cleaners.
Order Information
| Item number | 0326982SW |
| GTIN | 4029299959451 |
General
| Product category | High-bay spotlight |
| Range of application | Industry | Food |
| Range of application HACCP | Production | Unpackaged food |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension H | 122 mm |
| Dimension D | 400 mm |
| Dimension H2 | 167 mm |
| Net weight | 3.400 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | black |
| Protection class | IP65 |
| Impact resistance | IK09 |
| Glow-wire test | 850 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–50 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | xFlex |
| Nominal voltage | 220–240 V, 50–60 Hz |
| Rated power | 147.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Lens |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | > 25 |
| Rated luminous flux | 22440 lm |
| Maximum rated luminous flux | 12660 - 22440 lm |
| Luminaire efficiency | 153 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 4 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 85.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 82.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0205887 -
VLBP
|
Plate with eyelet for ceiling fixture, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
0205888 -
VLKH
|
Snap hook, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
|
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m |
|
|
0207880 -
ZSP-SK-3M
|
Wire pendant loop clamp, diameter 2 mm, length 3 m, 1 piece, maximum load 45 kg |
|
|
High-bay spotlight of the LUNARO2 product family. Optical control by Lens, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 22440 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: in steps. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 4 SDCM. Luminous flux in steps adjustable from 12660 - 22440 lm. Housing made of Aluminium, black, protection rating IP65. Cover made of PC clear. With electronic electrical component xFlex. Replacement by specialist possible. Nominal voltage 220 - 240 V AC 50 - 60 Hz.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales and storage areas for unpackaged food.
They are suitable for use in food production areas without the use of high-pressure cleaners.
Order Information
| Item number | 0326982SW |
| GTIN | 4029299959451 |
General
| Product category | High-bay spotlight |
| Range of application | Industry | Food |
| Range of application HACCP | Production | Unpackaged food |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension H | 122 mm |
| Dimension D | 400 mm |
| Dimension H2 | 167 mm |
| Net weight | 3.400 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | black |
| Protection class | IP65 |
| Impact resistance | IK09 |
| Glow-wire test | 850 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–50 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | xFlex |
| Nominal voltage | 220–240 V, 50–60 Hz |
| Rated power | 147.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Lens |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | > 25 |
| Rated luminous flux | 22440 lm |
| Maximum rated luminous flux | 12660 - 22440 lm |
| Luminaire efficiency | 153 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 4 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 85.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 82.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
