M200-A160 NDWS830ESGS0550-RF / 0627618
Product Description
Ceiling light from the M200 product family. Optical control via Cover satin, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 5430 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: in steps. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Luminous flux in steps adjustable from 3530 - 5430 lm. Housing made of Aluminium, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP65. Surface mounting by the customer. Enclosed seal for protection type. With electronic electrical component xFlex. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0627618 |
| GTIN | 4029299556223 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Industry | Traffic routes |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1600 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Dimension H | 70 mm |
| Dimension A1 | 1200 mm |
| Dimension A2 | |
| Dimension K | 30 mm |
| Dimension K1 | 755 mm |
| Net weight | 12.500 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 2 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP65 |
| Impact resistance | IK08 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–49 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | Glass (ESG) |
Electrical version
| Type of control | xFlex |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 44.0 W |
| Protection class | II |
Lighting technology
| Light distributor | Cover satin |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 5430 lm |
| Maximum rated luminous flux | 3530 - 5430 lm |
| Luminaire efficiency | 123 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Housings, Covers, and Design
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0209341 - M200-BLIND 069-WS | Dummy cover for M200 channel, 0.69 m, white |
|
|
| 0209342 - M200-BLIND 100-WS | Dummy cover for M200 channel, 1.00 m, white |
|
|
| 0209343 - M200-BLIND 130-WS | Dummy cover for M200 channel, 1.30 m, white |
|
|
| 0209344 - M200-BLIND 160-WS | Dummy cover for M200 channel, 1.60 m, white |
|
|
| 0209348 - M200-TPED-WS | End cap for M200 channel, white, 1 piece |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0209352 - M200-PMH-TP-WS | M200 swing-arm multi-holder channel, white, 1 piece |
|
|
| 0209349 - M200-ZRP-PRH | Swing pipe bracket M200, suitable for 1x M16 or 2x M6 pipe, 1 piece |
|
|
| 0209345 - M200-TP 100-WS | M200 channel, 1.00 m, white |
|
|
| 0209346 - M200-TP 138-WS | M200 channel, 1.38 m, white |
|
|
| 0209347 - M200-TP 490-WS | M200 channel, 4.90 m, white |
|
|
| 0209231 - SURVIVOR TP25/60-LV | Longitudinal connector for media support profiles made of V2A stainless steel, 1 piece |
|
|
0209329 -
ZRP-PR16X3-100WS
|
Swing arm 16x3, M16 male thread connection, 1 m, white, 1 piece |
|
|
0209330 -
ZRP-PR16X3-060WS
|
Swing arm 16x3, M16 male thread connection, 0.6 m, white, 1 piece |
|
|
Ceiling light from the M200 product family. Optical control via Cover satin, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 5430 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: in steps. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Luminous flux in steps adjustable from 3530 - 5430 lm. Housing made of Aluminium, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP65. Surface mounting by the customer. Enclosed seal for protection type. With electronic electrical component xFlex. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0627618 |
| GTIN | 4029299556223 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Industry | Traffic routes |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1600 mm |
| Dimension B | 200 mm |
| Dimension H | 70 mm |
| Dimension A1 | 1200 mm |
| Dimension K | 30 mm |
| Dimension K1 | 755 mm |
| Net weight | 12.500 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 2 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP65 |
| Impact resistance | IK08 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–49 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | Glass (ESG) |
Electrical version
| Type of control | xFlex |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 44.0 W |
| Protection class | II |
Lighting technology
| Light distributor | Cover satin |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 5430 lm |
| Maximum rated luminous flux | 3530 - 5430 lm |
| Luminaire efficiency | 123 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Housings, Covers, and Design
Mounting and Fastening
Longitudinal connector for media support profiles made of V2A stainless steel, 1 piece
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
