LYV7-E1430DAFWS840MPO0550 / 0838186
Product Description
Ceiling light of the RIDI LYV product family. RIDI LYV is designed for use in educational institutions and offices. Optical control by Microprismatic cover with an opal diffuser, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Linear LED module, light colour 840, standard colour tolerance (SDCM) < 3 SDCM, lamp Replacement by specialist. Luminous flux adjustable stepless Rated service life L80B50 (tq = 25°C) 100.000 h . Housing made of Aluminium, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Cover made of PC clear. Mounting as a single luminaire. With electronic electrical component. Replacement by specialist possible. Rated power 42.0 W, rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz, protection class I.
Order Information
| Item number | 0838186 |
| GTIN | 4071222020370 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Office |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1430 mm |
| Dimension B | 80 mm |
| Dimension H | 80 mm |
| Dimension A1 | 1283 mm |
| Dimension L2 | 1418 mm |
| Net weight | 3.820 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 1.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Impact resistance | IK03 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 42.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Microprismatic cover with an opal diffuser |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 5370 lm |
| Luminaire efficiency | 128 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 80.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Tool
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0204003 -
ZRO RAHMENÖFFNER
|
Tool for easily opening the light frame |
|
|
Ceiling light of the RIDI LYV product family. RIDI LYV is designed for use in educational institutions and offices. Optical control by Microprismatic cover with an opal diffuser, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Linear LED module, light colour 840, standard colour tolerance (SDCM) < 3 SDCM, lamp Replacement by specialist. Luminous flux adjustable stepless Rated service life L80B50 (tq = 25°C) 100.000 h . Housing made of Aluminium, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Cover made of PC clear. Mounting as a single luminaire. With electronic electrical component. Replacement by specialist possible. Rated power 42.0 W, rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz, protection class I.
Order Information
| Item number | 0838186 |
| GTIN | 4071222020370 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Office |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1430 mm |
| Dimension B | 80 mm |
| Dimension H | 80 mm |
| Dimension A1 | 1283 mm |
| Dimension L2 | 1418 mm |
| Net weight | 3.820 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 1.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Impact resistance | IK03 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 42.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Microprismatic cover with an opal diffuser |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 5370 lm |
| Luminaire efficiency | 128 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 80.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Tool
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
