SURVIVOR160DAWS830MPO0650-US / 6069093//425
Product Description
Ceiling light from the SURVIVOR product family. Optical control via Microprismatic cover with an opal diffuser, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 6490 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Aluminium, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP65. Ceiling and wall mounting without additional accessories. Corner mounting with corresponding accessory kit (see accessories). Cable entry at the front. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 6069093//425 |
| GTIN | 4029299237658 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Industry | Traffic routes |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1600 mm |
| Dimension B | 240 mm |
| Dimension H | 73 mm |
| Dimension A1 | 1562 mm |
| Dimension A2 | 150 mm |
| Net weight | 13.200 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 4 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP65 |
| Impact resistance | IK11+ 100 J |
| Glow-wire test | 850 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–45 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PC opal |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 56.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | II |
| Overvoltage protection | 10 kV |
Lighting technology
| Light distributor | Microprismatic cover with an opal diffuser |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 6490 lm |
| Luminaire efficiency | 116 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Housings, Covers, and Design
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0209238 - SURVIVOR BLIND-069WS | Blind light, length 0.69 m, white |
|
|
0209243 -
SURVIVOR BLIND-EPWS
|
End cap for blind light, white, 1 piece |
|
|
0209335 -
SURVIVOR BLIND-WFH100WS
|
Blind light, horizontal 90° corner, 1 x 1 m, white |
|
|
0209336 -
SURVIVOR BLIND-WFV100WS
|
Blind light, vertical 90° corner, 1 x 1 m, white |
|
|
| 0209239 - SURVIVOR BLIND-130WS | Blind light, length 1.3 m, white |
|
|
| 0209240 - SURVIVOR BLIND-160WS | Blind light, length 1.6 m, white |
|
|
0209246 -
SURVIVOR BLIND-TP60WFH100WS
|
Blind light + TP (H = 60 mm), horizontal 90° corner, 1 x 1 m, white |
|
|
0209337 -
SURVIVOR BLIND-E45WFH100WS
|
Blind light + 45° wall bracket, horizontal 90° corner, 1 x 1 m, white |
|
|
0209333 -
SURVIVOR BLIND-TP25WFH100WS
|
Blind light + TP (H = 27 mm), horizontal 90° corner, 1 x 1 m, white |
|
|
0209340 -
SURVIVOR TP25-EPWS
|
End cap for media mounting profile (height = 27 mm), white, 1 piece |
|
|
0209236 -
SURVIVOR TP60-EPWS
|
End cap for media mounting profile (height = 60 mm), white, 1 piece |
|
|
0209256 -
SURVIVOR EM-EPWS
|
End cap for flush-mounted light, 45° corner mounting, white, 1 piece |
|
|
0209334 -
SURVIVOR BLIND-TP25WFV100WS
|
Blind light + TP (H = 27 mm), vertical 90° corner, 1 x 1 m, white |
|
|
0209332 -
SURVIVOR BLIND-TP60WFV100WS
|
Blind light + TP (H = 60 mm), vertical 90° corner, 1 x 1 m, white |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0209286 -
SURVIVOR TP25-490WS
|
Media support profile (TP) (height 27 mm), length 4.9 m, white |
|
|
| 0209338 - SURVIVOR PR-GS | Slide valve for TP with M16 female thread connection, V2A stainless steel, 1 piece |
|
|
0209331 -
ZRP-PRH16
|
Swing arm bracket, V2A stainless steel, 1 piece |
|
|
0209244 -
SURVIVOR EM-HWB
|
Wall bracket (45°) for joints, 4 fixing points, V2A stainless steel, 1 piece |
|
|
0209257 -
SURVIVOR EM-HWE
|
Wall bracket (45°) for end cap, 2 fixing points, V2A stainless steel, 1 piece |
|
|
0209325 -
SURVIVOR TP60-100WS
|
Media support profile (TP) (H = 60 mm), 1 m, white |
|
|
| 0209231 - SURVIVOR TP25/60-LV | Longitudinal connector for media support profiles made of V2A stainless steel, 1 piece |
|
|
| 0209339 - SURVIVOR PMH-TP25/TP60 WS | Swing-arm multi-holder for media carrier profiles, white, 1 piece |
|
|
0209329 -
ZRP-PR16X3-100WS
|
Swing arm 16x3, M16 male thread connection, 1 m, white, 1 piece |
|
|
0209326 -
SURVIVOR TP25-100WS
|
Media carrier profile (TP) (H = 27 mm), 1 m, white |
|
|
0209237 -
SURVIVOR TP60-490WS
|
Media support profile (TP) (height 60 mm), length 4.9 m, white |
|
|
0209330 -
ZRP-PR16X3-060WS
|
Swing arm 16x3, M16 male thread connection, 0.6 m, white, 1 piece |
|
|
Ceiling light from the SURVIVOR product family. Optical control via Microprismatic cover with an opal diffuser, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 6490 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Aluminium, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP65. Ceiling and wall mounting without additional accessories. Corner mounting with corresponding accessory kit (see accessories). Cable entry at the front. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 6069093//425 |
| GTIN | 4029299237658 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Industry | Traffic routes |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1600 mm |
| Dimension B | 240 mm |
| Dimension H | 73 mm |
| Dimension A1 | 1562 mm |
| Dimension A2 | 150 mm |
| Net weight | 13.200 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 4 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP65 |
| Impact resistance | IK11+ 100 J |
| Glow-wire test | 850 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–45 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Surface treatment of housing | powder-coated |
| Cover material | PC opal |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 56.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | II |
| Overvoltage protection | 10 kV |
Lighting technology
| Light distributor | Microprismatic cover with an opal diffuser |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 6490 lm |
| Luminaire efficiency | 116 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Housings, Covers, and Design
0209246 -
SURVIVOR BLIND-TP60WFH100WS
Blind light + TP (H = 60 mm), horizontal 90° corner, 1 x 1 m, white
0209337 -
SURVIVOR BLIND-E45WFH100WS
Blind light + 45° wall bracket, horizontal 90° corner, 1 x 1 m, white
0209333 -
SURVIVOR BLIND-TP25WFH100WS
Blind light + TP (H = 27 mm), horizontal 90° corner, 1 x 1 m, white
0209334 -
SURVIVOR BLIND-TP25WFV100WS
Blind light + TP (H = 27 mm), vertical 90° corner, 1 x 1 m, white
0209332 -
SURVIVOR BLIND-TP60WFV100WS
Blind light + TP (H = 60 mm), vertical 90° corner, 1 x 1 m, white
Mounting and Fastening
Slide valve for TP with M16 female thread connection, V2A stainless steel, 1 piece
0209244 -
SURVIVOR EM-HWB
Wall bracket (45°) for joints, 4 fixing points, V2A stainless steel, 1 piece
0209257 -
SURVIVOR EM-HWE
Wall bracket (45°) for end cap, 2 fixing points, V2A stainless steel, 1 piece
Longitudinal connector for media support profiles made of V2A stainless steel, 1 piece
Swing-arm multi-holder for media carrier profiles, white, 1 piece
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
