VENICE-A-NL-LED C EB3 32M NE / 1627224AF311
Product Description
Escape sign luminaire from the VENICE product family. Lamp LED-M installed, mains connector Single battery, lighting duration in emergency mode 3 h, pictogram doppelseitig, detection range is 32 m. Housing made of Aluminium, protection rating IP40. Ceiling mounting with standard screws. Pendant mounting with 2 wire pendants, see accessories. With electronic electrical components On/Off. Nominal voltage 220 - 240 V AC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 1627224AF311 |
| GTIN | 4029299503692 |
General
| Product category | Escape sign luminaire |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension L | 404 mm |
| Dimension B | 67 mm |
| Dimension H | 279 mm |
| Net weight | 1.950 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | aluminium |
| Protection class | IP40 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Aluminium |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 50–60 Hz |
| Rated power | 1.1 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
Light source
| Lamp | LED-M |
Emergency lighting
| Power supply system | Single battery |
| Wiring system | Stand-by circuit |
| Light duration | 3 h |
| Automatic self-test | No |
| Battery type | NiMH |
| Type of labelling | doppelseitig |
| Recognition range | 32 m |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0202596 -
VLDHK
|
Chain fastener for VLD, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0202590 -
VLDHD
|
Ceiling fixture VLD, H = 12.5 mm, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0202591 -
VLDHS
|
VLD wire pendant with ring eye, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0204639SI -
VLDHSB SI
|
Ceiling fixture with canopy, silver, for LINIA-DECO light strip, 1 per mounting point |
|
|
0202594SI -
VLDHP 100
|
Tube pendant for VLF/VLDF/VLDGT with canopy, length 1000 mm, silver |
|
|
0202592 -
VLDHSD
|
VLD wire pendant with ceiling fixture, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0202901 -
VLDHST
|
Wire pendant for system ceilings with a depth of 24–26 mm, maximum load 10 kg, length 1.5 m, 1 piece |
|
|
0204639 -
VLDHSB
|
Ceiling fixture with canopy, white, for LINIA-DECO light strip, 1 per mounting point |
|
|
0202597SI -
VLDHW-SI
|
Wall bracket for VLD, adjustable lengthwise, silver, 1 piece |
|
|
0202597 -
VLDHW
|
Wall bracket for VLD, adjustable lengthwise, white, 1 piece |
|
|
Escape sign luminaire from the VENICE product family. Lamp LED-M installed, mains connector Single battery, lighting duration in emergency mode 3 h, pictogram doppelseitig, detection range is 32 m. Housing made of Aluminium, protection rating IP40. Ceiling mounting with standard screws. Pendant mounting with 2 wire pendants, see accessories. With electronic electrical components On/Off. Nominal voltage 220 - 240 V AC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 1627224AF311 |
| GTIN | 4029299503692 |
General
| Product category | Escape sign luminaire |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension L | 404 mm |
| Dimension B | 67 mm |
| Dimension H | 279 mm |
| Net weight | 1.950 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | aluminium |
| Protection class | IP40 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Aluminium |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 50–60 Hz |
| Rated power | 1.1 W |
| Protection class | I |
Light source
| Lamp | LED-M |
Emergency lighting
| Power supply system | Single battery |
| Wiring system | Stand-by circuit |
| Light duration | 3 h |
| Automatic self-test | No |
| Battery type | NiMH |
| Type of labelling | doppelseitig |
| Recognition range | 32 m |
Download Center
Approvals:
Attributes:
Mounting and Fastening
0204639SI -
VLDHSB SI
Ceiling fixture with canopy, silver, for LINIA-DECO light strip, 1 per mounting point
0202901 -
VLDHST
Wire pendant for system ceilings with a depth of 24–26 mm, maximum load 10 kg, length 1.5 m, 1 piece
0204639 -
VLDHSB
Ceiling fixture with canopy, white, for LINIA-DECO light strip, 1 per mounting point
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
