VLDF-F154NDWS-400B840 / 0522529
Product Description
Light strip from the VLDF product family. Optical control via Cover longitudinal prismatic, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 3700 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, white, protection rating IP20. Suitable for direct mounting on normally flammable materials. Simple, cost-effective one-man mounting with screws through the keyholes in the upper part of the luminaire or with flexible fixing spacing using fixing clips (accessories). Fixing kits are available for pendant mounting, see accessories. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0522529 |
| GTIN | 4029299464757 |
General
| Product category | Light strip |
| Range of application | Education | Office | Retail | Industry |
Dimensions
| Dimension L | 1188 mm |
| Dimension B | 36 mm |
| Dimension H | 50 mm |
| Dimension A1 | 800 mm |
| Dimension A4 | 231 mm |
| Dimension K | 25 mm |
| Dimension K1 | 25 mm |
| Dimension K2 | 594 mm |
| Net weight | 1.570 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–40 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA clear |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 25.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Cover longitudinal prismatic |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | > 25 |
| Rated luminous flux | 3700 lm |
| Luminaire efficiency | 148 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0202597SI -
VLDHW-SI
|
Wall bracket for VLD, adjustable lengthwise, silver, 1 piece |
|
|
0202597 -
VLDHW
|
Wall bracket for VLD, adjustable lengthwise, white, 1 piece |
|
|
0202591 -
VLDHS
|
VLD wire pendant with ring eye, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0202596 -
VLDHK
|
Chain fastener for VLD, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0202590 -
VLDHD
|
Ceiling fixture VLD, H = 12.5 mm, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0202592 -
VLDHSD
|
VLD wire pendant with ceiling fixture, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
Tool
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0204003 -
ZRO RAHMENÖFFNER
|
Tool for easily opening the light frame |
|
|
Light strip from the VLDF product family. Optical control via Cover longitudinal prismatic, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 3700 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, white, protection rating IP20. Suitable for direct mounting on normally flammable materials. Simple, cost-effective one-man mounting with screws through the keyholes in the upper part of the luminaire or with flexible fixing spacing using fixing clips (accessories). Fixing kits are available for pendant mounting, see accessories. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0522529 |
| GTIN | 4029299464757 |
General
| Product category | Light strip |
| Range of application | Education | Office | Retail | Industry |
Dimensions
| Dimension L | 1188 mm |
| Dimension B | 36 mm |
| Dimension H | 50 mm |
| Dimension A1 | 800 mm |
| Dimension A4 | 231 mm |
| Dimension K | 25 mm |
| Dimension K1 | 25 mm |
| Dimension K2 | 594 mm |
| Net weight | 1.570 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–40 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA clear |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 25.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Cover longitudinal prismatic |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | > 25 |
| Rated luminous flux | 3700 lm |
| Luminaire efficiency | 148 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Mounting and Fastening
Tool
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
