EDLR 195/1100-830 SMT-DALI / 0331316
Product Description
Downlight from the EDLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, narrow beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 1060 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Aluminium, white, protection rating IP20. In addition to the standard fixing clamps for clamping thicknesses from 0 to 25 mm, special fixing kits such as panel mounting kits, reinforcement plates, concrete casting boxes, plaster rings, angled and semi-recessed mounting kits are available as accessories. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0331316 |
| GTIN | 4029299415407 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Retail |
Dimensions
| Dimension H | 120 mm |
| Dimension D | 195 mm |
| Dimension D2 | 195 mm |
| Dimension B1 | 90 mm |
| Dimension DE max | 185 mm |
| Dimension DE min | 181 mm |
| Dimension HE | 125 mm |
| Dimension L1 | 245 mm |
| Dimension L4 | 265 mm |
| Net weight | 0.980 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| System dimension | D 195 |
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | 0–40 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 8.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | deep beam |
| UGR class | ≤ 16 |
| Rated luminous flux | 1060 lm |
| Luminaire efficiency | 133 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
| 0208873 - DR195-ASLP-K-D-W | Asymmetric optical control suitable for the EDLR 195/...SMT downlight |
|
|
0201069 -
UGEBD ... -UR
|
Changeover relay for EBD... (not HIT configuration) |
|
|
0203006 -
BET EDLR 195
|
Concrete installation box for EDLR 195, for in-situ concrete only, maximum 3000 lm |
|
|
0202675//636 -
DR195-DR-K-ES
|
Brushed stainless steel decorative ring for Downlight 195 |
|
|
0202675//609 -
DR195-DR-K-SG
|
Decorative ring in polished silver aluminium for Downlight 195 |
|
|
0202802//701 -
DR195-HWNR1-K-D-W
|
Sign number 1 with white decorative ring for Downlight 195 |
|
|
| 0202802//711 - DR195-HWNR11-K-D-W | Sign number 11 with white decorative ring for downlight 195 |
|
|
| 0202802//712 - DR195-HWNR12-K-D-W | Sign number 12 with white decorative ring for downlight 195 |
|
|
0202802//724 -
DR195-HWNR24-K-D-W
|
Sign number 24 with a white decorative ring for downlight 195 |
|
|
| 0202802//704 - DR195-HWNR4-K-D-W | Sign number 4 with white decorative ring for downlight 195 |
|
|
| 0202802//705 - DR195-HWNR5-K-D-W | Sign number 5 with white decorative ring for downlight 195 |
|
|
| 0202802//708 - DR195-HWNR8-K-D-W | Sign number 8 with a white decorative ring for downlight 195 |
|
|
0204884 -
DR195-MPS-G-D-W
|
Decorative glass panel: float glass with microprisms and a white decorative ring for Downlight 195 |
|
|
0202692 -
DR195-RM-G-SB-W
|
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring for the 195 downlight |
|
|
0202863 -
DR195-SK-G-D-W
|
White decorative ring, clear float glass panel for Downlight 195 |
|
|
0202734 -
DR195-SM-G-D-W
|
Decorative disc made of float glass, frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 195 |
|
|
0202739 -
DR195-SO-G-D-W
|
White decorative ring, opal float glass panel for Downlight 195 |
|
|
| 0208861 - DR195-SOM-K-D-W | Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 195 mm |
|
|
0202809 -
HES EBD 195/50
|
Semi-recessed mounting kit, height 50 mm, for recessed downlighter 195 |
|
|
0202784 -
PES EBD. 195/100/150
|
Panel mounting kit for Modules 100 and 150 for recessed downlighter 195 |
|
|
0202785 -
PES EBD. 195/100/200
|
Panel mounting kit for Modules 100 and 200 for recessed downlighter 195 |
|
|
| 0202900 - PES EBD... UGEBD | Mounting bracket for UGEBD gear tray in conjunction with PES EBD... |
|
|
0202793 -
VP EBD. 195-600
|
Reinforcement panel for non-rigid slabs, Module 600 |
|
|
0202920 -
VP EBD. 195-625
|
Reinforcement panel for non-rigid slabs, Module 625 |
|
|
0202928 -
ZES EBD 150-235/80
|
Fixing kit EBD 150-235, for ceiling thicknesses up to 80 mm |
|
|
| 0202496 - ZV-EDLR-T60 | Fresnel lens for LED board, transparent PC, 60° beam angle |
|
|
0209456 -
ZADR-EDLR195-DM210
|
Cover ring for EDLR195, for ceiling openings up to 200 mm in diameter |
|
|
0209457 -
ZADR-EDLR195-DM230
|
Cover ring for EDLR195, for ceiling openings up to 220 mm in diameter |
|
|
Downlight from the EDLR product family. Optical control via Reflector, beam pattern symmetric, narrow beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 1060 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Aluminium, white, protection rating IP20. In addition to the standard fixing clamps for clamping thicknesses from 0 to 25 mm, special fixing kits such as panel mounting kits, reinforcement plates, concrete casting boxes, plaster rings, angled and semi-recessed mounting kits are available as accessories. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0331316 |
| GTIN | 4029299415407 |
General
| Product category | Downlight |
| Range of application | Education | Retail |
Dimensions
| Dimension H | 120 mm |
| Dimension D | 195 mm |
| Dimension D2 | 195 mm |
| Dimension B1 | 90 mm |
| Dimension DE max | 185 mm |
| Dimension DE min | 181 mm |
| Dimension HE | 125 mm |
| Dimension L1 | 245 mm |
| Dimension L4 | 265 mm |
| Net weight | 0.980 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.75–1.5 mm² |
Housing
| System dimension | D 195 |
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | 0–40 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Cover material | PC clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 8.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Reflector |
| Reflector | matt |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | deep beam |
| UGR class | ≤ 16 |
| Rated luminous flux | 1060 lm |
| Luminaire efficiency | 133 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
0203006 -
BET EDLR 195
Concrete installation box for EDLR 195, for in-situ concrete only, maximum 3000 lm
0204884 -
DR195-MPS-G-D-W
Decorative glass panel: float glass with microprisms and a white decorative ring for Downlight 195
0202692 -
DR195-RM-G-SB-W
Decorative ring made of toughened safety glass (ESG), frosted, open on the inside with a white ring for the 195 downlight
0202734 -
DR195-SM-G-D-W
Decorative disc made of float glass, frosted on the outside, with a white decorative ring for the Downlight 195
Satin-finished opal panel, white PC decorative ring for downlight Ø 195 mm
0202784 -
PES EBD. 195/100/150
Panel mounting kit for Modules 100 and 150 for recessed downlighter 195
0202785 -
PES EBD. 195/100/200
Panel mounting kit for Modules 100 and 200 for recessed downlighter 195
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
