FPL3-EQ0595DAWS8TWMPS0500 / 0832995
Product Description
Ceiling light from the FPL product family. Optical control via Cover microprismatic, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 4020 lm in light colour 8TW, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Aluminium, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Lay-in mounting in ceiling systems with visible trunking all round and inserted ceiling tiles. No additional fixing accessories are required for lay-in mounting. Pendant mounting with automatic wire clamps, wire d=1.2mm, L=1.5m (accessories to be ordered separately). Recessed and surface mounting with corresponding accessories (accessories to be ordered separately). Attention! Luminaire is not compatible with the LEDvance DALI light control. With electronic electrical component DALI. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0832995 |
| GTIN | 4029299566697 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Office | Education | Retail |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 595 mm |
| Dimension B | 595 mm |
| Dimension H | 13 mm |
| Net weight | 4.000 kg |
Mounting
| Mounting type | Insert |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| System dimension | 600 x 600 |
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Impact resistance | IK03 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–40 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Cover material | PMMA structured |
Electrical version
| Type of control | DALI |
| Nominal voltage | 220–240 V, 50–60 Hz |
| Rated power | 35.0 W |
| Protection class | II |
Lighting technology
| Light distributor | Cover microprismatic |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 4020 lm |
| Maximum rated luminous flux | 1400 - 4600 lm |
| Luminaire efficiency | 115 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 3000–6500 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG0 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 70.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0206909 -
ZSP-FPL-EQ 1.5M
|
FPL Y-wire pendant, ceiling fixture, 4 carabiners, 1.5 m, 1 per luminaire |
|
|
0208992 -
ZBS-AR FPL-EQ 595
|
White, powder coated mounting frame for FPL3-EQ Module 600 |
|
|
0208997 -
ZBS-ER-EQ 595
|
Mounting frame for BLP/FPL/SE M600, white |
|
|
| 0209378 - ZEL-FPL3-VE-I-DA-TW | Replacement driver FPL3, Tunable White, 1 piece |
|
|
| 0209394 - ZBS-EKL FPL3-EQ | Mounting bracket for FPL3-EQ only, 1 set |
|
|
| 0209395 - ZEL-FPL-EM-BOX-ND | 3 W emergency light supply unit with self-test, 3-hour runtime, monochrome |
|
|
| 0209470 - ZEL-SP-TD | Surge protection for touch-dimming applications |
|
|
Ceiling light from the FPL product family. Optical control via Cover microprismatic, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 4020 lm in light colour 8TW, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Aluminium, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Lay-in mounting in ceiling systems with visible trunking all round and inserted ceiling tiles. No additional fixing accessories are required for lay-in mounting. Pendant mounting with automatic wire clamps, wire d=1.2mm, L=1.5m (accessories to be ordered separately). Recessed and surface mounting with corresponding accessories (accessories to be ordered separately). Attention! Luminaire is not compatible with the LEDvance DALI light control. With electronic electrical component DALI. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0832995 |
| GTIN | 4029299566697 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Office | Education | Retail |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 595 mm |
| Dimension B | 595 mm |
| Dimension H | 13 mm |
| Net weight | 4.000 kg |
Mounting
| Mounting type | Insert |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| System dimension | 600 x 600 |
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Impact resistance | IK03 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–40 °C |
| Housing material | Aluminium |
| Cover material | PMMA structured |
Electrical version
| Type of control | DALI |
| Nominal voltage | 220–240 V, 50–60 Hz |
| Rated power | 35.0 W |
| Protection class | II |
Lighting technology
| Light distributor | Cover microprismatic |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 4020 lm |
| Maximum rated luminous flux | 1400 - 4600 lm |
| Luminaire efficiency | 115 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000–6500 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG0 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 70.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
3 W emergency light supply unit with self-test, 3-hour runtime, monochrome
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
