IRIS-L-W-D 5500-840-DA / SPI0000133
Product Description
Wall light from the IRIS product family. Optical control via Radial prismatic cover, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 5330 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Plastic, transparent, protection rating IP20. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | SPI0000133 |
| GTIN | 4029299536416 |
General
| Product category | Wall light |
| Range of application | Education | Office | Retail |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension D | 606 mm |
| Dimension D2 | 414 mm |
| Dimension DA | 260 mm |
| Dimension H2 | 113 mm |
| Net weight | 6.400 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Wall |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | transparent |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Plastic |
| Cover material | PMMA clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 39.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Radial prismatic cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 5330 lm |
| Luminaire efficiency | 137 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
SPI0000229 -
IRIS-L FOLIE BERNSTEIN
|
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: AMBER, also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000232 -
IRIS-L FOLIE FERIA
|
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: light green; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000231 -
IRIS-L FOLIE NORDISCH BLAU
|
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: BLUE; also suitable for retrofitting for mounting. |
|
|
SPI0000230 -
IRIS-L FOLIE PURPLE RAIN
|
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, light pink, also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000233 -
IRIS-L FOLIE TERRA
|
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: BROWN; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000235 -
IRIS-L FOLIE BLAU
|
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: Nordic BLUE; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000236 -
IRIS-L FOLIE GELB
|
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: YELLOW; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000237 -
IRIS-L FOLIE GRÜN
|
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: dark green; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000234 -
IRIS-L FOLIE ROT
|
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: RED; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
Wall light from the IRIS product family. Optical control via Radial prismatic cover, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 5330 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Plastic, transparent, protection rating IP20. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | SPI0000133 |
| GTIN | 4029299536416 |
General
| Product category | Wall light |
| Range of application | Education | Office | Retail |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension H | 60 mm |
| Dimension D | 606 mm |
| Dimension D2 | 414 mm |
| Dimension DA | 260 mm |
| Dimension H2 | 113 mm |
| Net weight | 6.400 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Wall |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | transparent |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Plastic |
| Cover material | PMMA clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 39.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Radial prismatic cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 5330 lm |
| Luminaire efficiency | 137 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
SPI0000229 -
IRIS-L FOLIE BERNSTEIN
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: AMBER, also suitable for after-sales mounting.
SPI0000232 -
IRIS-L FOLIE FERIA
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: light green; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000231 -
IRIS-L FOLIE NORDISCH BLAU
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: BLUE; also suitable for retrofitting for mounting.
SPI0000230 -
IRIS-L FOLIE PURPLE RAIN
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, light pink, also suitable for after-sales mounting.
SPI0000233 -
IRIS-L FOLIE TERRA
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: BROWN; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000235 -
IRIS-L FOLIE BLAU
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: Nordic BLUE; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000236 -
IRIS-L FOLIE GELB
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: YELLOW; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000237 -
IRIS-L FOLIE GRÜN
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: dark green; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000234 -
IRIS-L FOLIE ROT
Plastic insert for the IRIS-L luminaire series, colour: RED; also suitable for after-sales mounting.
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
