IRIS-PS 5000-840-DA / SPI0000062
Product Description
Pendant luminaire from the IRIS product family. Optical control via Radial prismatic cover, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct/indirect. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 5210 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Plastic, transparent, protection rating IP20. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | SPI0000062 |
| GTIN | 4029299530438 |
General
| Product category | Pendant luminaire |
| Range of application | Education | Office | Retail |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension H | 50 mm |
| Dimension D | 375 mm |
| Dimension D2 | 204 mm |
| Dimension AE max | 1500 mm |
| Dimension DA | 180 mm |
| Net weight | 2.000 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | transparent |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Plastic |
| Surface treatment of housing | |
| Cover material | PMMA clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 34.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Radial prismatic cover |
| Light emission | direct/indirect |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 5210 lm |
| Luminaire efficiency | 153 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
SPI0000065 -
IRIS G2 FOLIE BERNSTEIN
|
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: AMBER; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000067 -
IRIS G2 FOLIE FERIA
|
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: light green; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000071 -
IRIS G2 FOLIE NORDISCH BLAU
|
Plastic insert for the IRIS lighting range, colour: Nordic BLUE; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000072 -
IRIS G2 FOLIE PURPLE RAIN
|
Plastic insert for the IRIS lighting range, colour: light pink; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000074 -
IRIS G2 FOLIE TERRA
|
Plastic insert for the IRIS lighting range, colour: BROWN; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000066 -
IRIS G2 FOLIE BLAU
|
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: BLUE; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000068 -
IRIS G2 FOLIE GELB
|
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: YELLOW; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000069 -
IRIS G2 FOLIE GRÜN
|
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: dark green; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
SPI0000073 -
IRIS G2 FOLIE ROT
|
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: RED; also suitable for after-sales mounting. |
|
|
Pendant luminaire from the IRIS product family. Optical control via Radial prismatic cover, beam pattern symmetric, wide beam, light emission direct/indirect. Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 5210 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Plastic, transparent, protection rating IP20. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | SPI0000062 |
| GTIN | 4029299530438 |
General
| Product category | Pendant luminaire |
| Range of application | Education | Office | Retail |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension H | 50 mm |
| Dimension D | 375 mm |
| Dimension D2 | 204 mm |
| Dimension AE max | 1500 mm |
| Dimension DA | 180 mm |
| Net weight | 2.000 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | transparent |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–25 °C |
| Housing material | Plastic |
| Cover material | PMMA clear |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 34.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Radial prismatic cover |
| Light emission | direct/indirect |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | wide beam |
| UGR class | ≤ 19 |
| Rated luminous flux | 5210 lm |
| Luminaire efficiency | 153 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
SPI0000065 -
IRIS G2 FOLIE BERNSTEIN
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: AMBER; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000067 -
IRIS G2 FOLIE FERIA
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: light green; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000071 -
IRIS G2 FOLIE NORDISCH BLAU
Plastic insert for the IRIS lighting range, colour: Nordic BLUE; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000072 -
IRIS G2 FOLIE PURPLE RAIN
Plastic insert for the IRIS lighting range, colour: light pink; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000074 -
IRIS G2 FOLIE TERRA
Plastic insert for the IRIS lighting range, colour: BROWN; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000066 -
IRIS G2 FOLIE BLAU
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: BLUE; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000068 -
IRIS G2 FOLIE GELB
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: YELLOW; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000069 -
IRIS G2 FOLIE GRÜN
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: dark green; also suitable for after-sales mounting.
SPI0000073 -
IRIS G2 FOLIE ROT
Plastic insert for the IRIS lighting series, colour: RED; also suitable for after-sales mounting.
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
