RLS1-LED DAWS-500B830 / 0331469
Product Description
High-bay spotlight from the RLS-LED product family. Optical control via , beam pattern symmetric, , light emission . Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 5360 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of , white, protection rating IP65. With electronic electrical component DALI. Replacement by specialist. Rated voltage 230 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Note on “Food Hygiene Act”:These luminaires, combined with the accessory RLS…-LED-VSK PC… (clear panel attachment made of polycarbonate (accessory, order separately)), comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires. These are suitable for use in the food industry.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
Order Information
| Item number | 0331469 |
| GTIN | 4029299469462 |
General
| Product category | High-bay spotlight |
| Range of application HACCP |
Dimensions
| Dimension H | 380 mm |
| Dimension D | 270 mm |
| Dimension D2 | 270 mm |
| Net weight | 4.150 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP65 |
| Glow-wire test | 650 °C |
Electrical version
| Type of control | DALI |
| Nominal voltage | 230–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 47.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light emission | |
| Light distribution | symmetric |
| Rated luminous flux | 5360 lm |
| Luminaire efficiency | 114 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 90.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0202427 -
RL-HK
|
Galvanised M5 swing hook, for chain suspension of the RL luminaire series |
|
|
0205887 -
VLBP
|
Plate with eyelet for ceiling fixture, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
| 0202428 - RL-DB | Ceiling fixture for RL.1/RL.2 |
|
|
| 0202437 - RLS1-LED-VSK PC | Replacement lens for RLS1, clear plastic, white retaining ring |
|
|
0202425 -
RL-SPO 1.5
|
Wire pendant for RL.1/RL.2, 1.5 m with eyelet, 1 piece |
|
|
0202426 -
RL-SPO 3.0
|
Wire pendant for RL.1/RL.2, 3 m with eyelet, 1 piece |
|
|
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
|
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m |
|
|
0210958 -
UKNS 1.5M
|
Wire pendant with ceiling fixture and wire clamp, 1.5 m, 1 piece |
|
|
0200906 -
SLKG KETTEN-S-GLIED
|
Chain S-link, maximum 20 kg per piece, 1 piece |
|
|
0205888 -
VLKH
|
Snap hook, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
High-bay spotlight from the RLS-LED product family. Optical control via , beam pattern symmetric, , light emission . Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 5360 lm in light colour 830, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of , white, protection rating IP65. With electronic electrical component DALI. Replacement by specialist. Rated voltage 230 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Note on “Food Hygiene Act”:These luminaires, combined with the accessory RLS…-LED-VSK PC… (clear panel attachment made of polycarbonate (accessory, order separately)), comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires. These are suitable for use in the food industry.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
Order Information
| Item number | 0331469 |
| GTIN | 4029299469462 |
General
| Product category | High-bay spotlight |
Dimensions
| Dimension H | 380 mm |
| Dimension D | 270 mm |
| Dimension D2 | 270 mm |
| Net weight | 4.150 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP65 |
| Glow-wire test | 650 °C |
Electrical version
| Type of control | DALI |
| Nominal voltage | 230–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 47.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distribution | symmetric |
| Rated luminous flux | 5360 lm |
| Luminaire efficiency | 114 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 3000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 100.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 90.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
