EBRE9-R1X145/45ND-OS / 0850269
Product Description
Ceiling light from the EBRE product family. Optical control via Opal cover, beam pattern symmetric, diffuse beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 3065 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20 IP40 room side. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales, storage and administrative areas for packaged food.
Order Information
| Item number | 0850269 |
| GTIN | 4029299590722 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office | Food |
| Range of application HACCP | Packaged food |
Dimensions
| Dimension L | 1547 mm |
| Dimension B | 183 mm |
| Dimension H | 100 mm |
| Dimension BE | 165 mm |
| Dimension LE | 1529 mm |
| Net weight | 5.36 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 | IP40 room side |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA opal |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 35.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | 0.85365853658537 |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | diffuse beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 3065 lm |
| Luminaire efficiency | 88 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0210717 -
ZBS-E UNI 10-717
|
Fixing kit for universal swivel bracket, clamping thickness 45–80 mm |
|
|
0210770 -
ZBS-E UNI CLIP 10-770
|
Installation of fixing clips, clamping thickness H60: 12–25 mm, H90: 12–50 mm |
|
|
0210127 -
ZBS-E BR 10-127
|
Fixing kit for installation, grid ceiling, mounting on the front of the luminaire |
|
|
0210713 -
ZBS-E UNI 10-713
|
Fixing kit for universal swivel brackets, clamping thickness 23–55 mm |
|
|
0210777 -
ZBS-E ECOPHON
|
Fixing kit for Ecophon Focus Ds/Dg, height 14 mm |
|
|
| 0210783 - ZBS-E OWA S32 IP54 10-783 | Universal mounting kit, IP54 installation, for OWA S32, height 10 mm |
|
|
0210779 -
ZBS-E DIPLING
|
Fixing kit for Dipling KP, OWA S1, height 8 mm |
|
|
0210782 -
BEF.-SATZ EBR.. OWA S32
|
EBR... universal fixing kit for OWA S32, height 10 mm |
|
|
Tool
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0204003 -
ZRO RAHMENÖFFNER
|
Tool for easily opening the light frame |
|
|
| Item number - Bezeichnung | Length | Colour temperature | Characteristic | ||
| 1206603LF - R-TUBE-G2 145-830M0450 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 1206598LF - R-TUBE-G2 145-840M0450 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 1206782LF - R-TUBE-G2 145-865M0450 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 1206579LF - R-TUBE-G2 145-830M0350 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 1204993LF - R-TUBE-G2 145-840M0350 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 1206725LF - R-TUBE-G2 145-865M0350 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 0206988LF - R-TUBE 145-830M0550 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 0206991LF - R-TUBE 145-840M0550 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 0206994LF - R-TUBE 145-865M0550 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 0206997LF - R-TUBE 145-830M0650 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 0206173LF - R-TUBE 145-840M0700 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 0206176LF - R-TUBE 145-865M0700 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
Ceiling light from the EBRE product family. Optical control via Opal cover, beam pattern symmetric, diffuse beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 3065 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20 IP40 room side. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales, storage and administrative areas for packaged food.
Order Information
| Item number | 0850269 |
| GTIN | 4029299590722 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office | Food |
| Range of application HACCP | Packaged food |
Dimensions
| Dimension L | 1547 mm |
| Dimension B | 183 mm |
| Dimension H | 100 mm |
| Dimension BE | 165 mm |
| Dimension LE | 1529 mm |
| Net weight | 5.36 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 | IP40 room side |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA opal |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 35.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | 0.85365853658537 |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | diffuse beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 3065 lm |
| Luminaire efficiency | 88 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Mounting and Fastening
0210770 -
ZBS-E UNI CLIP 10-770
Installation of fixing clips, clamping thickness H60: 12–25 mm, H90: 12–50 mm
0210127 -
ZBS-E BR 10-127
Fixing kit for installation, grid ceiling, mounting on the front of the luminaire
Universal mounting kit, IP54 installation, for OWA S32, height 10 mm
Tool
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
