PFSB2 1500FLLG840O0700 / 0921264BH
Product Description
Ceiling light of the PFSB2 product family. Optical control by Opal cover, beam pattern symmetric, diffuse beam, light emission direct. Lamp LED-M installed, Replacement by specialist. The luminaire generates a rated luminous flux of 6930 lm in light colour 840, luminous flux adjustable: in steps. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 4 SDCM. Luminous flux in steps adjustable from 4770 - 6930 lm. Housing made of Plastic, grey, protection rating IP65, shock resistance IK08 Ceiling mounting via fixing clips (included with the illumination) made of stainless steel, can be snapped onto the luminaire (variable fixing distance possible). With electronic electrical component xFlex. Replacement by specialist. Nominal voltage 220 - 240 V AC 50 - 60 Hz.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales and storage areas for unpackaged food.
They are suitable for use in food production areas without the use of high-pressure cleaners.
Order Information
| Item number | 0921264BH |
| GTIN | 4029299909692 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Industry | Food |
| Range of application HACCP | Production | Unpackaged food |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1520 mm |
| Dimension B | 65 mm |
| Dimension H | 65 mm |
| Dimension A1 | 1290 mm |
| Net weight | 1.160 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | grey |
| Protection class | IP65 |
| Impact resistance | IK08 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–40 °C |
| Housing material | Plastic |
| Cover material | PC opal |
Electrical version
| Type of control | xFlex |
| Nominal voltage | 220–240 V, 50–60 Hz |
| Rated power | 49.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | diffuse beam |
| UGR class | > 25 |
| Rated luminous flux | 6930 lm |
| Maximum rated luminous flux | 4770 - 6930 lm |
| Luminaire efficiency | 141 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 4 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0210110 -
SK 158 SCHUTZKORB M.HALTER
|
Wire mesh guard for damp-proof/surface-mounted luminaires: LxWxH = 1600 x 113 x 136 mm |
|
|
0209291 -
ZSP-RH 1.5M
|
Wire pendant, L = 1.5 m, eyelet, D = 4.20 mm, hook, D = 1.20 mm, 1 set |
|
|
0207880 -
ZSP-SK-3M
|
Wire pendant loop clamp, diameter 2 mm, length 3 m, 1 piece, maximum load 45 kg |
|
|
Ceiling light of the PFSB2 product family. Optical control by Opal cover, beam pattern symmetric, diffuse beam, light emission direct. Lamp LED-M installed, Replacement by specialist. The luminaire generates a rated luminous flux of 6930 lm in light colour 840, luminous flux adjustable: in steps. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 4 SDCM. Luminous flux in steps adjustable from 4770 - 6930 lm. Housing made of Plastic, grey, protection rating IP65, shock resistance IK08 Ceiling mounting via fixing clips (included with the illumination) made of stainless steel, can be snapped onto the luminaire (variable fixing distance possible). With electronic electrical component xFlex. Replacement by specialist. Nominal voltage 220 - 240 V AC 50 - 60 Hz.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales and storage areas for unpackaged food.
They are suitable for use in food production areas without the use of high-pressure cleaners.
Order Information
| Item number | 0921264BH |
| GTIN | 4029299909692 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Industry | Food |
| Range of application HACCP | Production | Unpackaged food |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1520 mm |
| Dimension B | 65 mm |
| Dimension H | 65 mm |
| Dimension A1 | 1290 mm |
| Net weight | 1.160 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
| Adjustability | static |
Housing
| Colour | grey |
| Protection class | IP65 |
| Impact resistance | IK08 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–40 °C |
| Housing material | Plastic |
| Cover material | PC opal |
Electrical version
| Type of control | xFlex |
| Nominal voltage | 220–240 V, 50–60 Hz |
| Rated power | 49.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | diffuse beam |
| UGR class | > 25 |
| Rated luminous flux | 6930 lm |
| Maximum rated luminous flux | 4770 - 6930 lm |
| Luminaire efficiency | 141 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 4 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
0210110 -
SK 158 SCHUTZKORB M.HALTER
Wire mesh guard for damp-proof/surface-mounted luminaires: LxWxH = 1600 x 113 x 136 mm
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
