L-TUBE-F 055/13W 210A830 GF / 0208599GF
Product Description
Design: LED lamp RIDI L-TUBE-F for operation in luminaires prepared for L-TUBE-F, or universal application with optional accessory. Comprising base profile with LED module configured as a linear circuit board, plastic optics and plastic end caps. Cable connection on one side, 20 cm, with socket for electrical connection. Base profile made of extruded aluminium for optimum thermal management. Profiled PMMA cover for wide or narrow beam light emission. LED linear circuit board fitted with mid-power LEDs for even illumination and maximum efficiency. Colour rendering Ra >= 80, standard colour tolerance < 3 Step MacAdam (initial). Operation using an external LED driver with constant current, safety extra low voltage less than 60 Volts (SELV conformity).
Order Information
| Item number | 0208599GF |
| GTIN | 4029299482577 |
Dimensions
| Dimension L | 550 mm |
| Dimension B | 32 mm |
| Dimension H | 24 mm |
| Net weight | 0.380 kg |
Technical data
| Colour temperature | 3000 K |
| Illuminant luminous flux | 1790 lm |
| Lamp wattage | 15 W |
| Luminaire efficiency | 119 |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Power consumption | 0.56 mA |
| Energy consumption | 15 kWh/1.000 h |
| Energy efficiency class | E |
Download Center
Approvals:
<P><B>Design:</B> LED lamp RIDI L-TUBE-F for operation in luminaires prepared for L-TUBE-F, or universal application with optional accessory. Comprising base profile with LED module configured as a linear circuit board, plastic optics and plastic end caps. Cable connection on one side, 20 cm, with socket for electrical connection. Base profile made of extruded aluminium for optimum thermal management. Profiled PMMA cover for wide or narrow beam light emission. LED linear circuit board fitted with mid-power LEDs for even illumination and maximum efficiency. Colour rendering Ra >= 80, standard colour tolerance < 3 Step MacAdam (initial). Operation using an external LED driver with constant current, safety extra low voltage less than 60 Volts (SELV conformity).</P>
Order Information
| Item number | 0208599GF |
| GTIN | 4029299482577 |
Dimensions
| Dimension L | 550 mm |
| Dimension B | 32 mm |
| Dimension H | 24 mm |
| Net weight | 0.380 kg |
Technical data
| Colour temperature | 3000 K |
| Illuminant luminous flux | 1790 lm |
| Lamp wattage | 15 W |
| Luminaire efficiency | 119 |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Power consumption | 0.56 mA |
| Energy consumption | 15 kWh/1.000 h |
| Energy efficiency class | E |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:

