HPL-BA 300/9000-840 PM / 0321492
Product Description
Spotlight of the HPL product family. Optical control by , beam pattern symmetric, , light emission . Lamps LED-M installed, possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 8604 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of , aluminium, protection rating IP20. With electronic electrical component On/Off. possible. Nominal voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0321492 |
| GTIN | 4029299535594 |
General
| Product category | Spotlight |
Dimensions
| Dimension H | 300 mm |
| Dimension D | 315 mm |
| Dimension D2 | 315 mm |
| Dimension H1 | 190 mm |
| Net weight | 3.400 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
Housing
| Colour | aluminium |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 82.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light emission | |
| Light distribution | symmetric |
| Rated luminous flux | 8604 lm |
| Luminaire efficiency | 105 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Spotlight of the HPL product family. Optical control by , beam pattern symmetric, , light emission . Lamps LED-M installed, possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 8604 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of , aluminium, protection rating IP20. With electronic electrical component On/Off. possible. Nominal voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0321492 |
| GTIN | 4029299535594 |
General
| Product category | Spotlight |
Dimensions
| Dimension H | 300 mm |
| Dimension D | 315 mm |
| Dimension D2 | 315 mm |
| Dimension H1 | 190 mm |
| Net weight | 3.400 kg |
Mounting
| Mounting type | Pendant |
Housing
| Colour | aluminium |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 82.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distribution | symmetric |
| Rated luminous flux | 8604 lm |
| Luminaire efficiency | 105 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
