PFLO-R1X145/45ND / 0921240
Product Description
Ceiling light from the PFLO product family. Optical control via Cover longitudinal prismatic, beam pattern symmetric, diffuse beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 5710 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Plastic, grey, protection rating IP66. Ceiling mounting via stainless steel fixing clips, can be snapped onto the luminaire. Pendant mounting via stainless steel wire fixing brackets, can be snapped onto the fixing clips (supplied with the luminaire). Horizontal and vertical wall mounting possible. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales and storage areas for unpackaged food.
They are suitable for use in food production areas without the use of high-pressure cleaners.
Order Information
| Item number | 0921240 |
| GTIN | 4029299573664 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Industry | Food |
| Range of application HACCP | Production | Unpackaged food |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1570 mm |
| Dimension B | 110 mm |
| Dimension H | 100 mm |
| Dimension A1 | 1160 mm |
| Net weight | 2.950 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | grey |
| Protection class | IP66 |
| Impact resistance | IK08 |
| Glow-wire test | 850 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–35 °C |
| Housing material | Plastic |
| Cover material | PC structured |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 45.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | 1.0975609756098 |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Cover longitudinal prismatic |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | diffuse beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 5710 lm |
| Luminaire efficiency | 127 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 65.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 55.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Electrical connection
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0211756 - ZIDVF-PFL.1570/R1X1450/5/2.5 | Through wiring for PFLO-.1570/R1X1450 5 x 2.5 mm² maximum 16 A |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
|
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m |
|
|
0205887 -
VLBP
|
Plate with eyelet for ceiling fixture, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
0205888 -
VLKH
|
Snap hook, maximum load 20 kg, 1 piece |
|
|
0209291 -
ZSP-RH 1.5M
|
Wire pendant, L = 1.5 m, eyelet, D = 4.20 mm, hook, D = 1.20 mm, 1 set |
|
|
Safety and Security
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0211759 - ZWV-V2A-PFL.-1570/R1x145 | V2A stainless steel drain plug for PFL.1570, pack of 10 |
|
|
0210110 -
SK 158 SCHUTZKORB M.HALTER
|
Wire mesh guard for damp-proof/surface-mounted luminaires: LxWxH = 1600 x 113 x 136 mm |
|
|
Spare parts
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0211749 - WPFLO-1570/R1X1450-PC | Replacement diffuser for PFLO-1570/R1X1450 made from opal PC |
|
|
| Item number - Bezeichnung | Length | Colour temperature | Characteristic | ||
| 0206988LF - R-TUBE 145-830M0550 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 0206991LF - R-TUBE 145-840M0550 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 0206994LF - R-TUBE 145-865M0550 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 0206173LF - R-TUBE 145-840M0700 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 0206176LF - R-TUBE 145-865M0700 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 0206997LF - R-TUBE 145-830M0650 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 1204993LF - R-TUBE-G2 145-840M0350 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 1206598LF - R-TUBE-G2 145-840M0450 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 1206725LF - R-TUBE-G2 145-865M0350 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 1206782LF - R-TUBE-G2 145-865M0450 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 1206579LF - R-TUBE-G2 145-830M0350 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 1206603LF - R-TUBE-G2 145-830M0450 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
Ceiling light from the PFLO product family. Optical control via Cover longitudinal prismatic, beam pattern symmetric, diffuse beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 5710 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Plastic, grey, protection rating IP66. Ceiling mounting via stainless steel fixing clips, can be snapped onto the luminaire. Pendant mounting via stainless steel wire fixing brackets, can be snapped onto the fixing clips (supplied with the luminaire). Horizontal and vertical wall mounting possible. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales and storage areas for unpackaged food.
They are suitable for use in food production areas without the use of high-pressure cleaners.
Order Information
| Item number | 0921240 |
| GTIN | 4029299573664 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Industry | Food |
| Range of application HACCP | Production | Unpackaged food |
| Guarantee | 5 years |
Dimensions
| Dimension L | 1570 mm |
| Dimension B | 110 mm |
| Dimension H | 100 mm |
| Dimension A1 | 1160 mm |
| Net weight | 2.950 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment | Pendant |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | grey |
| Protection class | IP66 |
| Impact resistance | IK08 |
| Glow-wire test | 850 °C |
| Permissible ambient temperature | -25–35 °C |
| Housing material | Plastic |
| Cover material | PC structured |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 45.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | 1.0975609756098 |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Cover longitudinal prismatic |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | diffuse beam |
| UGR class | ≤ 25 |
| Rated luminous flux | 5710 lm |
| Luminaire efficiency | 127 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Photobiological safety | RG1 |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 65.000 h |
| Rated life L80B10 (tq = 25 °C) | 55.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Electrical connection
Through wiring for PFLO-.1570/R1X1450 5 x 2.5 mm² maximum 16 A
Mounting and Fastening
0200251 -
TRA 008 KETTE GALV. VERZ.
Link chain to DIN 5686, diameter 3.1 mm, galvanised, maximum load 20 kg, length 1 m
Safety and Security
0210110 -
SK 158 SCHUTZKORB M.HALTER
Wire mesh guard for damp-proof/surface-mounted luminaires: LxWxH = 1600 x 113 x 136 mm
Spare parts
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
