VLDF-F149NDWS-500LPO840-DV3 / 0522551//412
Product Description
Light strip from the VLDF product family. Optical control via , beam pattern symmetric, , light emission . Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 4085 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of , white, protection rating IP20. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0522551//412 |
| GTIN | 4029299477092 |
General
| Product category | Light strip |
Dimensions
| Dimension L | 1488 mm |
| Dimension B | 36 mm |
| Dimension H | 65 mm |
| Dimension A1 | 1000 mm |
| Dimension A4 | 256 mm |
| Net weight | 1.900 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 31.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light emission | |
| Light distribution | symmetric |
| Rated luminous flux | 4085 lm |
| Luminaire efficiency | 132 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0204639SI -
VLDHSB SI
|
Ceiling fixture with canopy, silver, for LINIA-DECO light strip, 1 per mounting point |
|
|
0202592 -
VLDHSD
|
VLD wire pendant with ceiling fixture, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0202596 -
VLDHK
|
Chain fastener for VLD, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0202590 -
VLDHD
|
Ceiling fixture VLD, H = 12.5 mm, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0202597 -
VLDHW
|
Wall bracket for VLD, adjustable lengthwise, white, 1 piece |
|
|
0202597SI -
VLDHW-SI
|
Wall bracket for VLD, adjustable lengthwise, silver, 1 piece |
|
|
0202591 -
VLDHS
|
VLD wire pendant with ring eye, longitudinally adjustable, 1 piece |
|
|
0204639 -
VLDHSB
|
Ceiling fixture with canopy, white, for LINIA-DECO light strip, 1 per mounting point |
|
|
0202594SI -
VLDHP 100
|
Tube pendant for VLF/VLDF/VLDGT with canopy, length 1000 mm, silver |
|
|
0202901 -
VLDHST
|
Wire pendant for system ceilings with a depth of 24–26 mm, maximum load 10 kg, length 1.5 m, 1 piece |
|
|
Light strip from the VLDF product family. Optical control via , beam pattern symmetric, , light emission . Lamps LED-M installed, Replacement by specialist possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 4085 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of , white, protection rating IP20. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
Order Information
| Item number | 0522551//412 |
| GTIN | 4029299477092 |
General
| Product category | Light strip |
Dimensions
| Dimension L | 1488 mm |
| Dimension B | 36 mm |
| Dimension H | 65 mm |
| Dimension A1 | 1000 mm |
| Dimension A4 | 256 mm |
| Net weight | 1.900 kg |
Mounting
| Mounting type | Attachment |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 31.0 W |
| Faktor Verlustleistung Betriebsgerät | keine R-TUBE |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distribution | symmetric |
| Rated luminous flux | 4085 lm |
| Luminaire efficiency | 132 lm/W |
Light source
| Lamp | LED-M |
| Lamp included | Yes |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Mounting and Fastening
0204639SI -
VLDHSB SI
Ceiling fixture with canopy, silver, for LINIA-DECO light strip, 1 per mounting point
0204639 -
VLDHSB
Ceiling fixture with canopy, white, for LINIA-DECO light strip, 1 per mounting point
0202901 -
VLDHST
Wire pendant for system ceilings with a depth of 24–26 mm, maximum load 10 kg, length 1.5 m, 1 piece
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
