EBRME9-R2X145/35ND-OSD / 0850322
Product Description
Ceiling light from the EBRME product family. Optical control via Opal cover, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7040 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, white, protection rating IP54. Installation in various ceiling systems with corresponding fixing kit, or lay-in mounting in ceiling systems with visible trunking and inserted ceiling tiles. No additional fixing accessories are required for lay-in mounting. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales and storage areas for unpackaged food.
They are suitable for use in food production areas without the use of high-pressure cleaners.
Order Information
| Item number | 0850322 |
| GTIN | 4029299424645 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office | Food |
| Range of application HACCP | Production | Unpackaged food |
Dimensions
| Dimension L | 1497 mm |
| Dimension B | 297 mm |
| Dimension H | 95 mm |
| Dimension BE | 279 mm |
| Dimension LE | 1479 mm |
| Net weight | 6.800 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP54 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA opal |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 64.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 7040 lm |
| Luminaire efficiency | 110 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
| Item number - Designation | Produktbeschreibung | Download | Wishlist |
0210163 -
BEF.-SATZ EBRS... OSD/PSD IP54
|
Universal mounting kit, IP54, clamping thickness 23 to 55 mm |
|
|
0210174 -
BEF.-SATZ EBRS... OSD/PSD IP54
|
Universal mounting kit, IP54, clamping thickness 45 to 80 mm |
|
|
| 0210781 - ZBS-E DIPLING IP54 10-781 | Fixing kit, IP54 installation, for Dipling KP, height 8 mm |
|
|
| 0210780 - ZBS-E OWA S31 IP54 10-780 | Fixing kit EBR... IP54 for OWA TECTA S31, height 19.50 mm |
|
|
| 0210783 - ZBS-E OWA S32 IP54 10-783 | Universal mounting kit, IP54 installation, for OWA S32, height 10 mm |
|
|
0203626 -
ZGH GLASHEBER
|
Rubber suction cup for lifting the protective glass |
|
|
0204003 -
ZRO RAHMENÖFFNER
|
Tool for easily opening the light frame |
|
|
| Item number - Bezeichnung | Length | Colour temperature | Characteristic | ||
| 1206603LF - R-TUBE-G2 145-830M0450 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 1206598LF - R-TUBE-G2 145-840M0450 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 1206782LF - R-TUBE-G2 145-865M0450 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 1206579LF - R-TUBE-G2 145-830M0350 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 1204993LF - R-TUBE-G2 145-840M0350 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 1206725LF - R-TUBE-G2 145-865M0350 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 0206988LF - R-TUBE 145-830M0550 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 0206991LF - R-TUBE 145-840M0550 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 0206994LF - R-TUBE 145-865M0550 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
Ceiling light from the EBRME product family. Optical control via Opal cover, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7040 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: No. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, white, protection rating IP54. Installation in various ceiling systems with corresponding fixing kit, or lay-in mounting in ceiling systems with visible trunking and inserted ceiling tiles. No additional fixing accessories are required for lay-in mounting. With electronic electrical component On/Off. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
These luminaires comply with the stipulations of the Food Hygiene Act as defined by Regulation (EC) No. 852/2004 (HACCP) Annex II Chapter I section 2 a, b, Chapter II section 1c relating to luminaires.
They are suitable for use in sales and storage areas for unpackaged food.
They are suitable for use in food production areas without the use of high-pressure cleaners.
Order Information
| Item number | 0850322 |
| GTIN | 4029299424645 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office | Food |
| Range of application HACCP | Production | Unpackaged food |
Dimensions
| Dimension L | 1497 mm |
| Dimension B | 297 mm |
| Dimension H | 95 mm |
| Dimension BE | 279 mm |
| Dimension LE | 1479 mm |
| Net weight | 6.800 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 3 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| Colour | white |
| Protection class | IP54 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
| Cover material | PMMA opal |
Electrical version
| Type of control | On/Off |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 64.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Opal cover |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 7040 lm |
| Luminaire efficiency | 110 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
0210163 -
BEF.-SATZ EBRS... OSD/PSD IP54
Universal mounting kit, IP54, clamping thickness 23 to 55 mm
0210174 -
BEF.-SATZ EBRS... OSD/PSD IP54
Universal mounting kit, IP54, clamping thickness 45 to 80 mm
Universal mounting kit, IP54 installation, for OWA S32, height 10 mm
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
