EBRPL-R2X145/35DA-SM / 0860403
Product Description
Ceiling light from the EBRPL product family. Optical control via Louvre, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7810 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Mounting bracket for mounting the luminaire lengthways to the panels is supplied as standard. Not suitable for ceilings with filler strips. Mounting the luminaire in sawn ceiling openings is optional, please enquire at the factory. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
Luminaire connection from inside with 3-pole mains connection terminal or optionally from outside with Wieland gesis TOP 3-pole adapter (accessory art. no.: 0212371). Connection of the DALI control line (2-pole) only via Wieland BST 14i2 plug blue (accessory art. no.: 0212527) or Wieland BST 14i2 socket blue (accessory art. no.: 0212526).
Order Information
| Item number | 0860403 |
| GTIN | 4029299446470 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension L | 1497 mm |
| Dimension B | 184 mm |
| Dimension H | 74 mm |
| Dimension K | 740 mm |
| Dimension L1 | 1480 mm |
| Net weight | 7.8 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| System dimension | M100 |
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 64.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Louvre |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 7810 lm |
| Luminaire efficiency | 122 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Farbwiedergabeindex R9 | 0 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Approvals:
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 mOffice | Classroom
Electrical connection
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0212526 - ZEL-BU-GESIS-TOP-2-POL-DA | WIELAND-GESIS adapter socket, BST14i2, 2-pin, blue, for DALI control line, 1 piece |
|
|
| 0212527 - ZEL-ST-GESIS-TOP-2-POL-DA | WIELAND-GESIS adapter plug, BST14i2, 2-pin, blue, for DALI control cable, 1 piece |
|
|
| 0212371 - ZEL-AD-GESIS-TOP 3-POL | 3-pin Wieland GESIS-TOP T-splitter adapter for GST18i3 |
|
|
Housings, Covers, and Design
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
| 0212372 - EBRPLE 1.. | Rear end section for EBRPL 1.. |
|
|
| 0217864 - EBRPLE 2.. | Rear end section for EBRPL 2.. |
|
|
Mounting and Fastening
| Item number - Designation | Product Description | Download | Wishlist |
0212369 -
BEF.-SATZ EBRPL 1..
|
Fixing kit for EBRPL single-lamp version, for use with cut-out ceiling openings |
|
|
0212525 -
BEF.-SATZ EBRPL 2..
|
Fixing kit for EBRPL 2-lamp, for use with cut-out ceiling openings |
|
|
| Item number - Bezeichnung | Length | Colour temperature | Characteristic | ||
| 1206603LF - R-TUBE-G2 145-830M0450 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 1206598LF - R-TUBE-G2 145-840M0450 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 1206782LF - R-TUBE-G2 145-865M0450 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 1206579LF - R-TUBE-G2 145-830M0350 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 1204993LF - R-TUBE-G2 145-840M0350 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 1206725LF - R-TUBE-G2 145-865M0350 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
| 0206988LF - R-TUBE 145-830M0550 LF | 1449 | 3000 K | matt |
|
|
| 0206991LF - R-TUBE 145-840M0550 LF | 1449 | 4000 K | matt |
|
|
| 0206994LF - R-TUBE 145-865M0550 LF | 1449 | 6500 K | matt |
|
|
Ceiling light from the EBRPL product family. Optical control via Louvre, beam pattern symmetric, extremely wide beam, light emission direct. Lamps R-TUBE not included, Exchange by end customer possible. The luminaire generates a rated luminous flux of 7810 lm in light colour 840, adjustable luminous flux: stepless. The long LED service life enables long use with consistent lighting quality. High quality of light thanks to a standard colour tolerance of < 3 SDCM. Housing made of Steel, traffic white, similar to RAL 9016, protection rating IP20. Mounting bracket for mounting the luminaire lengthways to the panels is supplied as standard. Not suitable for ceilings with filler strips. Mounting the luminaire in sawn ceiling openings is optional, please enquire at the factory. With electronic electrical component DALI-2. Replacement by specialist. Rated voltage 220 - 240 V AC/DC 50 - 60 Hz.
The light source is not included in the scope of delivery and must be ordered separately. Suitable light sources can be found in the light source overview.
Luminaire connection from inside with 3-pole mains connection terminal or optionally from outside with Wieland gesis TOP 3-pole adapter (accessory art. no.: 0212371). Connection of the DALI control line (2-pole) only via Wieland BST 14i2 plug blue (accessory art. no.: 0212527) or Wieland BST 14i2 socket blue (accessory art. no.: 0212526).
Order Information
| Item number | 0860403 |
| GTIN | 4029299446470 |
General
| Product category | Ceiling light |
| Range of application | Education | Office |
Dimensions
| Dimension L | 1497 mm |
| Dimension B | 184 mm |
| Dimension H | 74 mm |
| Dimension K | 740 mm |
| Dimension L1 | 1480 mm |
| Net weight | 7.8 kg |
Mounting
| Mounting type | Installation |
| Mounting position | Ceiling |
| Connection type | plug-in terminal |
| Number of poles | 5 |
| Conductor cross-section | 0.5–2.5 mm² |
Housing
| System dimension | M100 |
| Colour | traffic white, similar to RAL 9016 |
| Protection class | IP20 |
| Glow-wire test | 650 °C |
| Permissible ambient temperature | -20–25 °C |
| Housing material | Steel |
Electrical version
| Type of control | DALI-2 |
| Nominal voltage | 220–240 V, 0/50–60 Hz |
| Rated power | 64.0 W |
| Protection class | I |
Lighting technology
| Light distributor | Louvre |
| Light emission | direct |
| Light distribution | symmetric |
| Beam characteristics | extremely wide beam |
| UGR class | ≤ 22 |
| Rated luminous flux | 7810 lm |
| Luminaire efficiency | 122 lm/W |
Light source
| Lamp | R-TUBE |
| Lamp included | No |
| Colour rendering index Ra | ≥ 80 |
| Colour temperature | 4000 K |
| Colour location tolerance (SDCM) | < 3 SDCM |
| Rated life L80B50 (tq = 25 °C) | 50.000 h |
Download Center
Light distribution curve
Approvals:
Attributes:
Electrical connection
WIELAND-GESIS adapter socket, BST14i2, 2-pin, blue, for DALI control line, 1 piece
WIELAND-GESIS adapter plug, BST14i2, 2-pin, blue, for DALI control cable, 1 piece
Housings, Covers, and Design
Mounting and Fastening
0212369 -
BEF.-SATZ EBRPL 1..
Fixing kit for EBRPL single-lamp version, for use with cut-out ceiling openings
Please select an application area or adjust the parameters individually needs.
Office | Classroom
500 lx / 0,75 m
Recreational areas
200 lx / 0,75 m
Hallway
100 lx / 0,00 m
Gym | Competition
500 lx / 0,00 m
Production | Assembly
500 lx / 0,85 m
Warehouse
200 lx / 0,00 m
